مقاله

ایران در بازی های استراتژیک

خیلی از کاربران و اعضای وبسایت همیشه دوست داشتند تا بدانند در کدام بازی‌ها می‌توانند کنترل کشور ایران را به دست بگیرند و بارها از ما پیرامون این موضوع می‌پرسیدند. همین بهانه ای شد تا یک مقاله برای این موضوع بنویسیم.
در این مقاله، ما بازی‌هایی را که شما می‌توانید در آنها کنترل کشور ایران را بدست بگیرید معرفی و توضیحاتی پیرامون کشورمان در بازی خدمت شما عزیزان ارائه می‌کنیم.
بعد از معرفی هر بازی، از 3 فاکتور امتیاز دهی استفاده می‌کنیم:
کیفیت طراحی ایران: کیفیت طراحی نیروها، ساختمان‌ها و تجهیزات ایرانی‌ها.
دقت تاریخی ایران: بازی تا چه حد از لحاظ تاریخی و واقعه گرایانه بودن ایران را طراحی کرده است.
میزان کنترل ایران: شما با انتخاب ایران تا چه حد آزادی عمل خواهید داشت.
اگر بازی دیگری می‌شناسید که ایران در آن است و ما در این لیست آن را معرفی نکردیم، در بخش نظرات اعلام کنید تا به لیست اضافه شود.


سری بازی Hearts Of Iron

سری بازی قلب‌های آهنین، پیرامون جنگ‌های جهانی اول و دوم است.
در جنگ جهانی اول حکومت در دست احمد شاه قاجار و در جنگ جهانی دوم حکومت در کنترل رضاشاه پهلوی بود.
شما در این بازی می‌توانید کنترل ایران را به دست بگیرید، ارتش خود را ساماندهی کنید و یا راه دیپلماسی را در پیش بگیرید. تقریبا آزادی عمل زیادی در این سری بازی دارید، هرچند تمرکز اصلی بازی پیرامون جنگ‌ها و راه حل‌های نظامی‌است.
(برای دوران مدرن نیز مدهایی برای بازی منتشر شده است، یکی از بهترین مد‌ها مد Cold War است.)
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 9/10
میزان کنترل ایران: 8/10


سری بازی Age Of Empires

در نسخه 2، کشور ایران به خوبی ساخته شده بود. جزئیات نیروها خوب بود و همچنین دوبله فارسی برای سربازان و نیروی‌های بازی انجام شده بود. دوره زمانی ایران در این بازی، حکومت ساسانیان را روایت می‌کند. هرچند، متاسفانه در بازی مراحلی (کمپین) برای کشور ایران ساخته نشد.
کیفیت طراحی ایران: 9/10
دقت تاریخی ایران: 10/10
قدرت کنترل ایران: 9/10
نسخه 3 این سری، در ابتدا ایران را ندارد، ولی یک مد در سال 2017 منتشر شد که به بازی کشورهای بیشتری از جمله ایران اضافه کرد. ایران در این دوره در قرن 7ام و تحت اداره صفویان است. هرچند مد هنوز بعد گذشت این همه مدت در مرحله بتا است و نواقص زیادی در فکشن ایران وجود دارد.
کیفیت طراحی ایران: 3/10
دقت تاریخی ایران: 8/10
میزان کنترل ایران: 2/10

بازی Rise Of Nations

در بازی ظهور تمدن‌ها، ایران یکی از کاملترین کشور‌ها در عصر‌های تاریخی است. ولی هرچه در بازی پیشرفت می‌کنید، ایران از جنبه تاریخی کمتری برخوردار و صرفا به یک کشور “کپی-پیست” شده تبدیل می‌شود. همچنین کمپینی برای ایران وجود ندارد. رهبران ایران در بازی عبارت اند از: داریوش، کوروش بزرگ، خشایارشاه، زرتشت
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 6/10
میزان کنترل ایران: 10/10

Image result for 0 a.d بازی 0A.D

در این بازی، ایران یکی از اصلی ترین فکشن‌ها و کشورها است. جزئیات نیروها و ساختمان‌ها بالاست و سازندگان تمرکز زیادی بر این کشور گذاشته اند. بازی در بین سالهای 500Bc تا 1Bc جریان دارد که به این معناست ایران تحت حکومت هخامنشیان و کوروش بزرگ است.
کیفیت طراحی ایران: 9/10
دقت تاریخی ایران: 9/10
میزان کنترل ایران: 9/10

بازی Men Of War Assault Squad 2

سری بازی‌های مردان جنگ همگی در زمان جنگ جهانی دوم دنبال می‌شوند. در هیچ سری این بازی ایران وجود ندارد، ولی در بعضی مدهای منتشر شده ایران قرار گرفته است. از بین این مدها، مد Red Rising بهترین است. زمان این مد مربوط به دوران مدرن است. هرچند ایران در این مد فکشن ندارد و صرفا در بخش ادیتور قابل استفاده است.
با اینحال، تجهیزات ایران بسیار محدود هستند و جزئیات زیادی برای آنها استفاده نشده است.
کیفیت طراحی ایران: 2/10
دقت تاریخی ایران: 1/10
میزان کنترل ایران: 3/10

سری بازی Europa Universalis

این سری تقریبا پیرامون سال 1844 AD جریان دارد. زمانی که تفنگ‌های باروتی کم کم جای نیزه و شمشیر را می‌گرفتند. ایران در این زمان تحت کنترل شاهرخ میرزا بود. (متولد 807 شمسی و مرگ در 850 شمسی)
در این بازی مانند سری قلب‌های آهنین، شما کنترل کاملی بر ایران خواهید داشت. هرچند متحد کردن آن زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. تمرکز اصلی بازی پیرامون جنگ‌ها و راه حل‌های نظامی‌است.
کیفیت طراحی ایران: 7/10
دقت تاریخی ایران: 8/10
میزان کنترل ایران: 7/10

سری بازی Total War

تقریبا تمامی‌سری توتال وار ایران را دارد. بعضی‌ها به صورت پیش فرض و بقیه از طریق مد. ولی دو توتال وار روم 2 و آتیلا از دقت بیشتری در ساخت ایران برخوردار بودند. هرچند در روم 2، ایران هنوز یک کشور یکپارچه نبود و مردمان پارسی در سراسر کشور و فکشن‌های متفاوت پخش شده بودند. (هرچند مدی به نام حماسه سورنا که ساخت ایرانیان است برای بازی منتشر شد که کشور ایران را گسترش می‌دهد). اما در آتیلا ایران یکی از فکشن‌های اصلی و قابل بازی بود. ایران در بازی آتیلا تحت فرمان و کنترل ساسانیان است.
کیفیت طراحی ایران: 9/10
دقت تاریخی ایران: 9/10
میزان کنترل ایران: 9/10

سری بازی Civilization

یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک تاریخی، قطعا باید ایران را هم داشته باشد. تقریبا در تمامی‌نسخه‌های این سری ایران وجود دارد. بیشتر تمرکز بازی بر دوره تاریخی و قدیمی‌ایران است (هخامنشیان) ولی بازی به خوبی عصر مدرن را نیز برای ایران پیاده سازی می‌کند. اگر با این سری آشنا باشید، می‌دانید که کاملا اختیار آن را دارید که کشور ایران را به هر جهتی هدایت کنید. دیپلماسی، اقتصادی، دانش و یا نظامی.
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 8/10
میزان کنترل ایران: 10/10

بازی Command: Modern Air / Naval Operations WOTY

این بازی یک شبیه ساز کامل نبرد مدرن است. در یکی از سناریوهای آن، جنگ بین ایران و عربستان شبیه سازی شده است.
داستان این سناریو: “سال 2017، کشمکش‌ها و درگیری‌های میان ایران و عربستان وارد مرحله جدیدی شده است. فرستاده عربستان به عراق ترور می‌شود. عربستانی‌ها به سرعت ایرانی‌ها را مقصر و عامل این قتل معرفی می‌کنند. در همین اوضاع، چندین روزنامه نگار ایرانی در یمن به صورت “تصادفی” توسط جنگنده‌های عربستان سعودی بمباران و کشته می‌شوند. کمک به شبه نظامی‌های حاضر در سوریه توسط ایران و عربستان افزایش می‌یابد. هرچند وقت یکبار در خلیج، کشتی‌ها با بهانه “خآنها مرز را رد کردند و ما اخطار دادیم” به یکدیگر شلیک می‌کنند.
در نهایت درگیری‌های مخفیانه میان ایران و عربستان در اواسط نوامبر سال 2017 شکل جدی تری به خود می‌گیرد. یک ناوچه ایرانی به سمت آب‌های عربستان حرکت می‌کند و به اخطارها پاسخ نمی‌دهد…”
همچنین بازیکنان می‌توانند سناریوهای دلخواه خود را در بازی بسازند. هرچند کار با ادیتور بازی سخت و نیازمند صرف زمان زیادی است.
کیفیت طراحی ایران: 10/10
دقت تاریخی ایران: 10/10
میزان کنترل ایران: 10/10

بازی Command & Conquer Generals: Zero Hour

نیازی به معرفی این بازی نداریم، همگی با این بازی زیبا خاطره‌ها ساخته ایم. ایران برای این بازی به صورت مد منتشر شده است. مد را یک تیم ایرانی ساخته است. هرچند مد دارای مشکلات زیادی است و بروزرسانی ای برای آن منتشر نشده است، ولی بازی کردن آن قطعا تجربه جدیدی برای شما به ارمغان می‌آورد. چون مد پولی است و توسط تیم ایرانی منتشر شده است، ما نمی‌توانیم آن را در وبسایت منتشر کنیم.
کیفیت طراحی ایران: 5/10
دقت تاریخی ایران: 3/10
میزان کنترل ایران: 8/10

سری بازی‌های Masters of the World و Power and Revolution

شما در این سری بازی‌ها، بیشتر بر روی دیپلماسی و مدیریت روابط تمرکز خواهید داشت. ایران معمولا در این سری از بازی‌ها وجود دارد. هرچند جزییات زیادی برای این کشور طراحی نشده است. البته با توجه به قدیمی‌بودن این سری ممکن است سبک این بازی به مذاق بازیکنان مدرن خوش نیاید. این سری بر روی دوران مدرن تمرکز دارد.
کیفیت طراحی ایران: 4/10
دقت تاریخی ایران: 7/10
میزان کنترل ایران: 6/10

سری بازی Crusader Kings

همانند دیگر بازی‌های پارادوکس، در این بازی نیز ایران وجود دارد. خط زمانی بازی از سال 769 تا سال 1337 ادامه دارد. حکومت ایرانیان تحت کنترل زرتشتیان (ساسانیان) است. البته کنترل ایران، هدایت و بقای آن در بازی به دلایلی سخت است و بهتر است بازیکنان تازه وارد ایران را انتخاب نکنند. تمرکز اصلی بازی پیرامون جنگ‌ها و راه حل‌های نظامی‌است.
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 10/10
میزان کنترل ایران: 9/10

لیست به مرور زمان کاملتر خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

20
دیدگاه ها

avatar
15 تعداد نظرات
5 جواب ها
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین واکنش ها
داغ ترین نظر
17 نویسندگان نظرات
ندای راستعلیعلیرضاسام بادیسمیرا علی‌نیا اخرین نظر دهندگان
  باخبرم کن  
جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
باخبر شدن از
ندای راست
میهمان
ندای راست

سلام دربازی نبرد امپراطوری ۵ به خوبی از تمدن های هخامنشیان تا دودمان پهلوی بسیار عالی ایران رو نشون داده چرا اون رو نزاشتید؟؟؟ اما مطلبی خیلی خوبی بود و من ازش استفاده زیادی کردم و ۳ تا از بازیا هایی که گفته بودید رو دانلود کردم با تشکر🇮🇷🙏

علی
میهمان
علی

سلام بازی steal and flesh 2ایران هست دوره خوارزمشاهیان

سام بادی
میهمان
سام بادی

سلام، در بخش بازی Europa Universalies به اشتباه نوشتید سال ۱۹۴۴ در صورتی که بازی حین ۱۸۴۴ جریان دارد، ممنون.

علیرضا
مدیر

سلام، اصلاح شد، خیلی ممنون که اطلاع دادید

سمیرا علی‌نیا
میهمان
سمیرا علی‌نیا

بازی realpolitiks 1 و realpolitiks 2 رو فراموش کردید که ایران توش هست و به نظرم از اون سه آیتم قابل بررسی شما یعنی کیفیت و دقت تاریخی و میزان کنترل هرسه من نمره ۱۰ رو میدم!!! شک نکنید..
این بازی علاوه بر ایران، همه کشورهای جهان رو داره و میتونین هر کشوری که دوس دارید رو انتخاب کنید و با سناریو یا بدون سناریو(بی‌پایان) بازی کنین.

با سپاس

داریوش
میهمان
داریوش

دربازی ۷kingdoms و بازی greec warsنیز قابل بازیست

arash.ys
میهمان

جالبه من تو چند تا سایت رفتم برای دانلود بازی هارت او ایرون که دیدم لینکارو برداشتن چرا؟ چون دودمان پهلوی توی بازی هستش (:

سام بادی
میهمان
سام بادی

خیر، غیر قانونی از بقیه سایت ها کپ زده بودند! الان در یاس دانلود، وی جی دی ال و… قابل دسترسی است، ایران هم اکنون مستندات زیادی از دوران پهلوی به نمایش میکشد، دشمنی خونی که باهاشون ندارن، ضمنا یک برهه ای از تاریخ بوده و حائز اهمیت هم هست، سانسوری هم وجود نداره.

امیرمیلاد
میهمان
امیرمیلاد

سلام
در سری بازی های ۷kingdoms , Supreme Ruler کشور ایران موجود بوده و قابل بازی است .

سعید
میهمان
سعید

در ضمن یادم رفت بگم. پرچمی که برای مقاله انتخاب کردین خیلی قشنگه.

سعید
میهمان
سعید

“هرچند وقت یکبار در خلیج، کشتی ها با بهانه “خآنها مرز را رد کردند و ما اخطار دادیم” به یکدیگر شلیک می کنند.”
خلیج نه خلیج فارس. خوبه این مقاله در مورد ایرانه. لطفا اصلاح کنین.
در ضمن همونطور که اشاره شده بهترین بازی پارادوکس یعنی victoria II رو از قلم انداختین.

mehdi
میهمان
mehdi

یکی از بهترین بازی ها که هم ۱st .3st وهم استراتژیک هست وایران جز عبر قدرت بازی شناخته میشه بازی arma 3 هست

Soheil
میهمان
Soheil

“این سری تقریبا پیرامون سال ۱۹۴۴ AD جریان دارد.”
تاریخ اشتباهه، بازی تو سال ۱۴۴۴ میلادی شروع میشه.
“حکومت ایرانیان تحت کنترل زرتشتیان (ساسانیان) است.”
این هم اشتباهه و اساسا وقتی بازی شروع میشه ایران وجود نداره و تحت کنترل عباسیان هستش. زرتشتی ها هم به مرور از بازی محو میشن. خانواده ساسانی تو این بازی عضو زنده نداره.
همچنین بازی Victoria II رو از قلم انداختید.

اکبر
میهمان
اکبر

مقال ی جمع و جوری بود اما به Total war Rom1 هیچ اشاره ای نکرده اید درحالی که کشور ایران در این سری وجود دارد و تحت حاکمیت اشکانیان است که به صورت تاریخی به نمایش گذاشته شده است. حتی ارشک نیز حضور دارد.

arash.ys
میهمان

وجود داشت ولی نقشه طوری بود که واقعا اندازه حکومت رو نصف کرده بود و این یک جور ناعدالتی بود و فکیشن ناقص بود

مهدی
میهمان
مهدی

ایران در بازی “Rise and Fall of Civilizations” هم هستش

firou
میهمان
firou

قشنگ معلومه بازیای پارادوکس یه تیم تاریخی خیلی قوی دارن

Dovahkiin
میهمان
Dovahkiin

به نظر من eu4 خیلی بهتر از hoi4 ایران رو نشون میده مخصوصا با دی ال سی cradle of civilization ، ایران از اول بازی بدون هیچ دی ال سی idea های خاص خودش رو داشت ، skin سرباز های خاص خودش رو داشت که بعد از cradle of civilization دوباره جدید شدن ، کلی event مخصوص ایران داره ، تو پرچم سازی یکی از نماد های آخری پرچم ایران هست ، دین زرتشت رو داره که فقط تو یزد هست و… ولی hoi4 نه focus ایران داره نه skin سرباز ایرانی داره ، قیافه ایرانی ها هم که لباس… ادامه »

farhad
میهمان
farhad

هرتس اگه dlc خاورمیانه بده بیرون معلوم میشه کی بهتر ولی واقعا eu4 ایران همچیش ۱۰ باید باشه

فرشاد ذوالفقاری نیا
میهمان
فرشاد ذوالفقاری نیا

Soldiers: Arena
باسلام
من فرشاد هستم بچه اهواز بسیار بسیار عاسق بازی های سبک MOW هستم
بی صبرانه منتظر این بازی هستم
گروهی تشکیل بدیم برای بازی های همچین سبکی
سپاس