مقاله

ایران در بازی های استراتژیک

خیلی از کاربران و اعضای وبسایت همیشه دوست داشتند تا بدانند در کدام بازی ها می توانند کنترل کشور ایران را به دست بگیرند و بارها از ما پیرامون این موضوع می پرسیدند. همین بهانه ای شد تا یک مقاله برای این موضوع بنویسیم.
در این مقاله، ما بازی هایی را که شما می توانید در آنها کنترل کشور ایران را بدست بگیرید معرفی و توضیحاتی پیرامون کشورمان در بازی خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم.
بعد از معرفی هر بازی، از 3 فاکتور امتیاز دهی استفاده می کنیم:
کیفیت طراحی ایران: کیفیت طراحی نیروها، ساختمان ها و تجهیزات ایرانی ها.
دقت تاریخی ایران: بازی تا چه حد از لحاظ تاریخی و واقعه گرایانه بودن ایران را طراحی کرده است.
میزان کنترل ایران: شما با انتخاب ایران تا چه حد آزادی عمل خواهید داشت.
اگر بازی دیگری می شناسید که ایران در آن است و ما در این لیست آن را معرفی نکردیم، در بخش نظرات اعلام کنید تا به لیست اضافه شود.


سری بازی Hearts Of Iron

سری بازی قلب های آهنین، پیرامون جنگ های جهانی اول و دوم است.
در جنگ جهانی اول حکومت در دست احمد شاه قاجار و در جنگ جهانی دوم حکومت در کنترل رضاشاه پهلوی بود.
شما در این بازی می توانید کنترل ایران را به دست بگیرید، ارتش خود را ساماندهی کنید و یا راه دیپلماسی را در پیش بگیرید. تقریبا آزادی عمل زیادی در این سری بازی دارید، هرچند تمرکز اصلی بازی پیرامون جنگ ها و راه حل های نظامی است.
(برای دوران مدرن نیز مدهایی برای بازی منتشر شده است، یکی از بهترین مد ها مد Cold War است.)
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 9/10
میزان کنترل ایران: 8/10


سری بازی Age Of Empires

در نسخه 2، کشور ایران به خوبی ساخته شده بود. جزئیات نیروها خوب بود و همچنین دوبله فارسی برای سربازان و نیروی های بازی انجام شده بود. دوره زمانی ایران در این بازی، حکومت ساسانیان را روایت می کند. هرچند، متاسفانه در بازی مراحلی (کمپین) برای کشور ایران ساخته نشد.
کیفیت طراحی ایران: 9/10
دقت تاریخی ایران: 10/10
قدرت کنترل ایران: 9/10
نسخه 3 این سری، در ابتدا ایران را ندارد، ولی یک مد در سال 2017 منتشر شد که به بازی کشورهای بیشتری از جمله ایران اضافه کرد. ایران در این دوره در قرن 7ام و تحت اداره صفویان است. هرچند مد هنوز بعد گذشت این همه مدت در مرحله بتا است و نواقص زیادی در فکشن ایران وجود دارد.
کیفیت طراحی ایران: 3/10
دقت تاریخی ایران: 8/10
میزان کنترل ایران: 2/10

بازی Rise Of Nations

در بازی ظهور تمدن ها، ایران یکی از کاملترین کشور ها در عصر های تاریخی است. ولی هرچه در بازی پیشرفت می کنید، ایران از جنبه تاریخی کمتری برخوردار و صرفا به یک کشور “کپی-پیست” شده تبدیل می شود. همچنین کمپینی برای ایران وجود ندارد. رهبران ایران در بازی عبارت اند از: داریوش، کوروش بزرگ، خشایارشاه، زرتشت
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 6/10
میزان کنترل ایران: 10/10

O

بازی 0A.D

در این بازی، ایران یکی از اصلی ترین فکشن ها و کشورها است. جزئیات نیروها و ساختمان ها بالاست و سازندگان تمرکز زیادی بر این کشور گذاشته اند. بازی در بین سالهای 500Bc تا 1Bc جریان دارد که به این معناست ایران تحت حکومت هخامنشیان و کوروش بزرگ است.
کیفیت طراحی ایران: 9/10
دقت تاریخی ایران: 9/10
میزان کنترل ایران: 9/10

بازی Men Of War Assault Squad 2

سری بازی های مردان جنگ همگی در زمان جنگ جهانی دوم دنبال می شوند. در هیچ سری این بازی ایران وجود ندارد، ولی در بعضی مدهای منتشر شده ایران قرار گرفته است. از بین این مدها، مد Red Rising بهترین است. زمان این مد مربوط به دوران مدرن است. هرچند ایران در این مد فکشن ندارد و صرفا در بخش ادیتور قابل استفاده است.
با اینحال، تجهیزات ایران بسیار محدود هستند و جزئیات زیادی برای آنها استفاده نشده است.
کیفیت طراحی ایران: 2/10
دقت تاریخی ایران: 1/10
میزان کنترل ایران: 3/10

سری بازی Europa Universalis

این سری تقریبا پیرامون سال 1844 AD جریان دارد. زمانی که تفنگ های باروتی کم کم جای نیزه و شمشیر را می گرفتند. ایران در این زمان تحت کنترل شاهرخ میرزا بود. (متولد 807 شمسی و مرگ در 850 شمسی)
در این بازی مانند سری قلب های آهنین، شما کنترل کاملی بر ایران خواهید داشت. هرچند متحد کردن آن زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. تمرکز اصلی بازی پیرامون جنگ ها و راه حل های نظامی است.
کیفیت طراحی ایران: 7/10
دقت تاریخی ایران: 8/10
میزان کنترل ایران: 7/10

سری بازی Total War

تقریبا تمامی سری توتال وار ایران را دارد. بعضی ها به صورت پیش فرض و بقیه از طریق مد. ولی دو توتال وار روم 2 و آتیلا از دقت بیشتری در ساخت ایران برخوردار بودند. هرچند در روم 2، ایران هنوز یک کشور یکپارچه نبود و مردمان پارسی در سراسر کشور و فکشن های متفاوت پخش شده بودند. (هرچند مدی به نام حماسه سورنا که ساخت ایرانیان است برای بازی منتشر شد که کشور ایران را گسترش می دهد). اما در آتیلا ایران یکی از فکشن های اصلی و قابل بازی بود. ایران در بازی آتیلا تحت فرمان و کنترل ساسانیان است.
کیفیت طراحی ایران: 9/10
دقت تاریخی ایران: 9/10
میزان کنترل ایران: 9/10

سری بازی Civilization

یکی از بهترین بازی های استراتژیک تاریخی، قطعا باید ایران را هم داشته باشد. تقریبا در تمامی نسخه های این سری ایران وجود دارد. بیشتر تمرکز بازی بر دوره تاریخی و قدیمی ایران است (هخامنشیان) ولی بازی به خوبی عصر مدرن را نیز برای ایران پیاده سازی می کند. اگر با این سری آشنا باشید، می دانید که کاملا اختیار آن را دارید که کشور ایران را به هر جهتی هدایت کنید. دیپلماسی، اقتصادی، دانش و یا نظامی.
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 8/10
میزان کنترل ایران: 10/10

بازی Command: Modern Air / Naval Operations WOTY

این بازی یک شبیه ساز کامل نبرد مدرن است. در یکی از سناریوهای آن، جنگ بین ایران و عربستان شبیه سازی شده است.
داستان این سناریو: “سال 2017، کشمکش ها و درگیری های میان ایران و عربستان وارد مرحله جدیدی شده است. فرستاده عربستان به عراق ترور می شود. عربستانی ها به سرعت ایرانی ها را مقصر و عامل این قتل معرفی می کنند. در همین اوضاع، چندین روزنامه نگار ایرانی در یمن به صورت “تصادفی” توسط جنگنده های عربستان سعودی بمباران و کشته می شوند. کمک به شبه نظامی های حاضر در سوریه توسط ایران و عربستان افزایش می یابد. هرچند وقت یکبار در خلیج فارس، کشتی ها با بهانه “خآنها مرز را رد کردند و ما اخطار دادیم” به یکدیگر شلیک می کنند.
در نهایت درگیری های مخفیانه میان ایران و عربستان در اواسط نوامبر سال 2017 شکل جدی تری به خود می گیرد. یک ناوچه ایرانی به سمت آب های عربستان حرکت می کند و به اخطارها پاسخ نمی دهد…”
همچنین بازیکنان می توانند سناریوهای دلخواه خود را در بازی بسازند. هرچند کار با ادیتور بازی سخت و نیازمند صرف زمان زیادی است.
کیفیت طراحی ایران: 10/10
دقت تاریخی ایران: 10/10
میزان کنترل ایران: 10/10

بازی Command & Conquer Generals: Zero Hour

نیازی به معرفی این بازی نداریم، همگی با این بازی زیبا خاطره ها ساخته ایم. ایران برای این بازی به صورت مد منتشر شده است. مد را یک تیم ایرانی ساخته است. هرچند مد دارای مشکلات زیادی است و بروزرسانی ای برای آن منتشر نشده است، ولی بازی کردن آن قطعا تجربه جدیدی برای شما به ارمغان می آورد. چون مد پولی است و توسط تیم ایرانی منتشر شده است، ما نمی توانیم آن را در وبسایت منتشر کنیم.
کیفیت طراحی ایران: 5/10
دقت تاریخی ایران: 3/10
میزان کنترل ایران: 8/10

سری بازی های Masters of the World و Power and Revolution

شما در این سری بازی ها، بیشتر بر روی دیپلماسی و مدیریت روابط تمرکز خواهید داشت. ایران معمولا در این سری از بازی ها وجود دارد. هرچند جزییات زیادی برای این کشور طراحی نشده است. البته با توجه به قدیمی بودن این سری ممکن است سبک این بازی به مذاق بازیکنان مدرن خوش نیاید. این سری بر روی دوران مدرن تمرکز دارد.
کیفیت طراحی ایران: 4/10
دقت تاریخی ایران: 7/10
میزان کنترل ایران: 6/10

سری بازی Crusader Kings

همانند دیگر بازی های پارادوکس، در این بازی نیز ایران وجود دارد. خط زمانی بازی از سال 769 تا سال 1337 ادامه دارد. حکومت ایرانیان تحت کنترل زرتشتیان (ساسانیان) است. البته کنترل ایران، هدایت و بقای آن در بازی به دلایلی سخت است و بهتر است بازیکنان تازه وارد ایران را انتخاب نکنند. تمرکز اصلی بازی پیرامون جنگ ها و راه حل های نظامی است.
کیفیت طراحی ایران: 8/10
دقت تاریخی ایران: 10/10
میزان کنترل ایران: 9/10

لیست به مرور زمان کاملتر خواهد شد.

4.1 12 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

33 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها