مقاله

13 بازی برتر استراتژیک سبک RTS در سال 2024

بازی‌هایی که همچنان در اوج هستند

امروزه اگرچه سبک‌های مختلف دیگری ظهور کرده‌اند و همه مجذوب آن‌ها شده‌اند، اما بازی‌های استراتژیک سبک RTS همچنان طرفدارن خوش سلیقه خود را دارند. دستور دادن با کلیک به نیروهای خود از بالا، جمع‌آوری ارتش‌ عظیم برای نابود کردن دشمنان و به کارگیری تاکتیک‌های مختلف، همچنان لذت خاص خود را دارد و به جرئت می‌توان گفت که هرگز قدیمی یا جایگزین نمی‌شود.

در این مقاله از استراتژیک کلاب، می‌خواهیم به 13 تا از بازی‌های استراتژیکی بپردازیم که اکنون که در سه ماهه دوم سال 2024 میلادی هستیم، همچنان در فهرست بهترین بازی‌های استراتژیک سبک RTS قرار دارند. برخی از بازی‌های فهرست تاکتیکی هستند، برخی بر روی ساخت ارتش و جمع‌آوری منابع تمرکز دارند و برخی دیگر صرفا ترکیبی از همه آن‌ها هستند. این 13 بازی به شرح زیر هستند:

1. بازی Company of Heroes 3 | بهترین عنوان استراتژیک مبتنی بر جنگ جهانی دوم

کمتر کسی وجود دارد که آوازه سری بازی‌های Company of Heroes به گوشش نخورده باشد. این بازی که جدیدترین عنوان این سری به حساب می‌آید، اگرچه همچنان با مشکلات مختلفی در گیم پلی دست و پنجه نرم می‌کند، اما با انتشار هر آپدیت بهتر می‌شود. در حال حاضر، این بازی ارزش تجربه را دارد و بخش آنلاین آن مثل دو عنوان پیشین، فوق العاده است.

عنوان سوم این سری، دارای نبردهای هیجان انگیز و پرتنش است. گرافیک در این عنوان به شدت ارتقا یافته، جلوه‌های ویژه پیشرفت کرده‌اند و مکانیسم تخریب‌پذیری بازی بهتر از هر زمان دیگری شده است. در این بازی دیگر محیط ثابت و بی‌حرکت نیست و با بمباران شما تخریب و تیراندازی شما، گلوله باران می‌شود. کمپین این بازی به شما این امکان را می‌دهد تا نیروهای خود را به صورت نوبتی هدایت کنید و در سطح عملیاتی، تصمیم‌گیری کنید. کمپین این بازی مانند کمپین سری بازی‌های توتال وار نیست، اما بسیار بد هم نیست و می‌توانید از آن لذت ببرید.

2. بازی Age of Empires 2: Definitive Edition| بهترین عنوان سری AoE

نسخه دوم این سری سال‌ها است که توسط بازیکنان مختلف تجربه می‌شود و عرضه نسخه Definitive Edition آن در سال 2019، نقطه عطفی در محبوبیت این بازی ایجاد کرد. پیش از انتشار نسخه بازسازی شده، صرفا افرادی که در گذشته آن را تجربه کرده بودند، بازی می‌کردند. نسخه بازسازی شده باعث شد که جان تازه‌ای به این عنوان بخشیده شود و بازیکنان جدید نیز جذب آن شوند. البته توسعه‌دهندگان با انتشار دی‌ال‌سی‌ها و تمدن‌های متعدد جدید برای بازی، از این فرصت استفاده کردند و این بازی را به شکوه گذشته‌اش بازگرداندند.

عمده محبوبیت و معروفیت این بازی به بخش آنلاین و رقابتی آن است که تاکنون هیچ بازی، موفق به تکرار موفقیت بخش آنلاین آن نشده است. اگر بگوییم که هیچ بازی مشابه Age of Empires 2 نیست، دروغ نگفته‌ایم. در بخش آنلاین این بازی، باید سریع باشید و صرفا جمع‌اوری ارتش ملاک نیست، هر اقدام شما برای جمع‌آوری منابع و ساخت ساختمان، بر پیروزی شما اثر می‌گذارد.

3. بازی Warhammer 40k: Dawn of War 2 – Retribution| بهترین عنوان استراتژیک سری وارهمر چهل هزار

در بین عناوین استراتژیکی که برای دنیای فانتزی و علمی تخیلی وارهمر چهل هزار منتشر شده است، بازی Dawn of War 2 عنوانی است که همچنان پس از گذشت چندین سال از انتشارش، همچنان می‌درخشد و بازیکنان بسیاری در سراسر جهان دارد. عنوان دوم این سه‌گانه دارای ماموریت‌های بسیار جالب توجه و سرگرم‌کننده است که شما می‌توانید آن‌ها را خود تجربه کنید و ساعت‌ها لذت ببرید. به غیر از آن، بخش آنلاین این بازی نیز بسیار جالب است و همچنان کلی بازیکن فعال دارد.

توسعه‌دهندگان نسخه دوم این بازی، سیستمی که در Company of Heroes وجود داشت را در نسخه دوم این سری پیاده کردند که نسبتا موفق بود و باعث شد که به عنوان یک نسخه خاص و متفاوت با عنوان پیشین ظاهر شود. بازی بر خلاف نسخه اول خود، بر تاکتیک و استفاده درست از نیروها متمرکز است و چندان بر روی جمع‌آوری منابع و ساخت ارتش عظیم متمرکز نیست. البته لازم به ذکر است که امروزه، گیم‌ماد Last Stand آن است که بخش آنلاین به شدت جذاب و همچنان زنده‌ای دارد.

4. بازی WARNO | بهترین عنوان واقع‌گرایانه و استراتژیک برای دوران جنگ سرد

یکی از جدیدترین بازی‌های استراتژیک واقع‌گرایانه که در دوران جنگ سرد روایت می‌شود، بازی وارنو است که به نظر می‌رسد در سال جاری میلادی، از دسترسی زودهنگام خارج و نسخه نهایی آن عرضه می‌شود. این بازی بیشتر بر بخش آنلاین متمرکز است و اگرچه چند سناریو آفلاین دارد و دارای کمپینی مشابه با سری توتال وار است، اما بیشتر جذابیت و جالش‌برانگیز بودن آن بخش آنلاین است که می‌تواند شما را حسابی به خود وابسته کند.

در این بازی، شما بیشتر بر مدیریت نیروهای خود در مقیاس بزرگ متمرکز هستید. شما باید بتوانید نیروهای خود را در نقشه‌ای وسیع علیه حریف خود مدیریت کنید. نبردها کاملا واقع‌گرایانه هستند و بر خلاف اغلب بازی‌ها، شما باید به درستی نیروهای خود را مستقر کنید. نیروهای پیاده اگر در محیط باز باشند به راحتی شکست می‌خورند، ماشین‌ها و ضد هوایی شما اگر شناسایی شوند، می‌توانند به راحتی شکار شوند. تانک‌های شما اگر مخفی نشوند، به راحتی می‌توانند شکار جنگنده‌ها شوند. همه چیز در این بازی بر اساس واقعیت است.

5. بازی Command and Conquer: Red Alert 2 | بهترین بازی سری C&C

کمتر بازی وجود دارد که توانسته باشد به اندازه سری بازی‌های C&C شناخته شده باشد. عنوان Red Alert 2 در این سری در دورانی خیالی از جنگ سرد دنبال می‌شود، دوره‌ای که در آن هر دو جناح به اوج پیشرفت تسلیحاتی خود رسیده‌اند و همدگیر را با سلاح‌های عجیب و غریب مختلف تهدید می‌کنند. داستان بازی بیشتر به کات‌سین‌های سینمایی و ماموریت‌های معروف است که همه جذاب و برداشتی خیالی از رویدادهایی است که در واقعیت طور دیگری رخ دادند.

گیم‌پلی بازی رد آلرت به اندازه‌ای خوب است که در هیچ یک از عناوین دیگر این سری، دیده نمی‌شود. این بازی با گیم پلی جذاب خود همچنان توسط هزاران نفر در سراسر جهان به صورت آنلاین و آفلاین تجربه می‌شود و حتی امروز با وجود بازی‌های با کیفیت‌تر و حدیدتر، این بازی همچنان ارزش تحربه کردن را دارد.

6. بازی Age of Empires IV | عنوان خوش ساخت دیگر این سری

این بازی در زمان راه‌اندازی کم مورد انتقاد طرفداران واقع شد، اما کمی پس از انتشار و عرضه محتوای جدید برای آن، این بازی جایگاه خود را میان طرفداران قدیمی و جدید این سری پیدا کرد و اکنون یکی از بازی‌های موفق این سری به حساب می‌آید. این بازی ترکیبی از عناوین دوم و سوم این سری، با چند ویژگی جدید است. توسعه‌دهندگان در واقع با حفظ فرمول جذاب این سری و بهبود آن، عنوانی خاص و موفق عرضه کرده‌اند.

در این بازی بیش از ده تمدن قابل بازی وجود دارد که هر کدام گیم پلی متفاوتی دارند و نحوه بازی با آن‌ها خاص است. هر تمدن معماری خاص خود را دارد و ساخت شهر و گسترده‌تر کردن قلمرو خود، یکی از جذابیت‌های این بازی است. بخش آفلاین بازی Age of Empires IV دارای یکسری مراحل داستانی است که می‌توانید آن را تجربه کنید. بخش آنلاین آن نیز بسیار شلوغ و فعال است و اگر به دنبال چالش و مبارزه با باقی بازیکنان هستید، این بازی فوق العاده است.

7. بازی Steel Division 2 |بهترین عنوان واقع‌گرایانه و استراتژیک برای دوران جنگ جهانی دوم

اگر علاقه‌مند به بازی‌های واقع‌گرایانه و شبیه‌ساز برای نبردهای جنگ جهانی دوم هستید، این بازی مناسب شماست. در این عنوان شما می‌توانید در نقش یکی از جناح شوروی، آلمان و آمریکا قرار بگیرید و نیروها را فرماندهی کنید. بازی در نقشه‌های بزرگی جریان می‌پذیرد که شما در آن باید با مدیریت درست نیروهای خود، مکان‌های مورد نظر در نقشه را تسخیر کنید و دشمن خود را عقب برانید. شما حرکات گردان‌ها و تدارکات را از بالای نقشه مدیریت می‌کنید و به نیروهای خود دستور می‌دهید که در کجا پناه بگیرند و چه تصمیمی  بگیرند.

در چنین بازی، شما باید در نقشه بزرگ بازی به درستی پراکنده شوید تا میدان خالی را به راحتی هر چه تمام به دست حریف خود نسپرید. از طرفی دیگر، شما باید نیروهای خود را طوری مدیریت کنید که به راحتی توسط دشمن و تار و مار نشوند و شانسی برای ضربه زدن نیز داشته باشند. البته گاهی پیش می‌آید که شما درگیر نیروهای دیگر خود در جای دیگری از نقشه شده باشید و حریف با سو استفاده از این موضوع، نیروهای شما در دیگر نقطه نقشه را نابود کند. این بازی همین‌قدر دشوار و تسلط بر آن سخت است.

8. بازی Northgard |بهترین بازی استراتژیک سبک بقا

افراد همیشه به تجربه بازی‌هایی که بر وایکینگ‌ها تمرکز داشتند، علاقه‌مند بودند و بازی Northgard یکی از همان بازی‌ها است که عنوانی استراتژیک و جذاب از اساطیر و داستان‌های کهن وایکینگ‌ها، این بازی را خلق کرده‌اند که یکی از عناوین خاص به شمار می‌آید که از زمان انتشار تاکنون، بازی‌های زیادی به الهام از گیم‌پلی آن پرداخته‌اند. شما در این بازی، یک سکونتگاه از یکی از قبیله‌های وایکنیگی و نورس دارید که باید در سرما و دیگر مشکلات طبیعی، سکونتگاه خود را رشد دهید و حفظ کنید.

شما به طور کلی در این بازی، از یک سکونتگاه کوچک شروع می‌کنید و سپس با جمع‌اوری منابع و ایجاد ارتش، خود را گسترش می‌دهید. به رقبای خود حمله کنید و هیولاهای اطراف را برای تصرف زمین بیشتر سلاخی کنید. در این بازی، هر قبیله‌ای نقاط ضعف و قوت خود را دارد: برخی متمرکز بر دیپلماسی و برخی دیگر جنگ‌طلب هستند. لازم به ذکر است که در این بازی، برنده کسی است که پایگاه بزرگ‌تر و اقتصاد‌ قوی‌تری داشته باشد.

9. بازی Wargame: Red Dragon|شاهکاری از سبک RTS متمرکز بر جنگ مدرن

این بازی یک عنوان استراتژیک بسیار قدیمی است که شاید یکی از شناخته‌ شده‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌های واقع‌گرایانه و نظامی متمرکز بر جنگ مدرن بوده است. جانشین کنونی این بازی، عنوان WARNO است که توسط استودیو سازنده همین بازی ساخته شده است. با این حال، وار گیم حتی در زمان نگارش این مقاله نیست همچنان بازیکنان فعال دارد و روزانه توسط هزاران نفر تجربه می‌شود. گیم پلی وار گیم همچنان خاص است و می‌توان گفت که بر خلاف جانشین خود یعنی وارنو، وارگیم بازی است که سبک آن بین واقع‌گرایی و یک بازی معمول قرار دارد و همین است که آن را خاص کرده است.

این بازی در دوران جنگ سرد دنبال می‌شود، جایی که شوروی در آن فرونپاشیده است و جنگ سرد وارد فاز تازه‌ای شده است. در این بازی شما در نقشه‌های گسترده به صورت هوایی، زمینی و دریایی با حریف خود مبارزه می‌کنید و باید نیروهای خود را طوری فرماندهی کنید که در نهایت، مقلوب حریف خود نشوید. در این بازی 17 کشور قابل بازی و در مجموه 1450 واحد وجود دارد که می‌توان گفت یکی از پر محتواترین بازی‌ها است.

10. بازی The Great War: Western Front|بهترین عنوان RTS جنگ جهانی اول

یکی از جدیدترین بازی‌های استراتژیک این سبک که بر جنگ جهانی اول متمرکز است، بازی Great War: Western Front است که اولین بار در سال 2023 میلادی منتشر شد و امتیازهای خوبی دریافت کرد. این بازی تنها عنوان متمرکز بر جنگ جهانی اول از نوع استراتژیک است که به خوبی موفق به ارائه یک بازی چالشی و مدیرتی شده است. در این عنوان، شما باید در نقشه بازی نیروهای خود را مدیریت کنید، بر خطوط تدارکات نظارت داشته باشید و وارد نبردهایی بشید که می‌دانید شما را به پیروزی سوق می‌دهند.

نبردهای این بازی همان‌طور که گفته شد، به خوبی جنگ جهانی اول را به تصویر کشیده‌اند. بالون‌های شناسایی، مسلسل‌ها، توپخانه، تانک‌ها، شبکه‌های تو در توی سنگرها و دیگر عوامل همه در این بازی به خوبی به نمایش گذاشته‌اند و شما می‌توانید به خوبی درگیری‌های دهشتناک جنگ جهانی اول را حس کنید.

11. بازی Iron Harvest|بهترین عنوان RTS عصر بخار

این بازی استراتژیک جنگ جهانی اولی را در دنیایی خیالی به تصویر می‌کشد که انقلاب صنعتی بشر وارد عصر بخار شده و در آن به پیشرفت تسلیحاتی و نظامی خیره‌کننده‌ای رسیده است. این بازی استراتژیک به طور کلی از روی یک بازی رو‌میزی با همین نام برگرفته شده است که گیم‌ پلی آن کاملا شبیه به گیم پلی بازی Company Of Heroes است، با این تفاوت که شما با انبوه نیروهای پیاده و ربات‌های مکانیکی غول پیکر سر و کار دارید.

این بازی تقریبا نکته خاصی در گیم پلی خود ندارد و همان‌طور که گفته شد، یک عنوان کاملا مشابه با سری Company Of Heroes است، اما کمپین داستانی آن و بخش مولتی پلیر ارزش تجربه کردن این بازی را دارد. همچنین می‌توان گفت که این بازی در نوع خود و دنیایی که به تصویر می‌کشد، بسیار خاص است.

12. بازی Starcraft 2|بهترین عنوان RTS مسابقاتی

هیچ بازی استراتژیکی وجود ندارد که به اندازه بازی Starcraft 2 که محصول سال 2010 است، چالشی و دشوار باشد. این بازی در حال حاضر همچنان به لطف جامعه فعال و مسابقاتی‌اش فعال است و همچنان در سال 2024 میلادی، مسابقات زیادی برای این بازی در سراسر جهان برگزار می‌شود. با این حال، بخش تک نفره این بازی را نباید نادیده بگیریم. داستانی به زیبایی داستان استارکرافت در کمتر بازی‌هایی دیده شده است، آن هم در سبک استراتژیک.

گیم پلی بازی در نوع خود بسیار خاص است و فکر می‌کنم که تقریبا همه تا به امروز برای یک بار هم که شده این بازی را تجربه کرده‌اند. استارکرافت عملا با هیچ بازی قابل مقایسه نیست و بخش بخش مکانیسم‌های گیم پلی آن، خاص است.

13. بازی Company of Heroes 2|عنوانی که همچنان پابرجاست

این بازی در زمان عرضه نیز، اوضاع نسبتا دشواری داشت و مورد انتقاد بازیکنان قرار گرفت، اما با بروزرسانی مداوم و انتشار محتوای جدید، طولی نکشید که بازی Company of Heroes 2 به یکی از عنواین پرطرفدار سری خود و پر بازیکن‌ترین‌ تبدیل شد. این بازی در حال حاضر علیرغم انتشار نسخه سوم، همچنان توسط هزاران نفر در سراسر جهان بازی می‌شود و فعال است.

گیم پلی بازی مانند دو بازی دیگر این سری است: شما پایگاهی می‌سازید، نقاط مشخص شده در نقشه را تسخیر و از آن‌ها دفاع می‌کنید تا وقتی که حریف تسلیم شود و شما برنده بازی شوید. در این بازی اینکه شما چه نیرویی را علیه چه نیرویی استفاده می‌کنید مهم است. به غیر از آن، باید بلد باشید که به نوع درستی از نیروهای خود استفاده کنید و به راحتی آن‌ها را به کشتن ندهید.

4.1 8 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها