مقاله

9 تا از بهترین بازی‌های استراتژیک که به دنباله نیاز دارند

عناوینی که سزاوار یک نسخه جدید هستند

بازی‌های استراتژیک سبک Real-Time از دوران اوج خود در دهه‌ی 1990 میلادی و اوایل دهه 2000 میلادی به میزان قابل توجهی فاصله گرفته است و امروزه شاهد عناوین بزرگ استراتژیک در زمان واقعی (RTS) کمتری هستیم. با این حال، این ژانر هرگز به طور کامل از بین نرفته و امروزه می‌بینیم که شرکت‌های بسیاری اقدام به ساخت بازی‌های بزرگ و قوی در این سبک کرده‌اند و بسیاری امیدوارند که این ژانر مجدد به دوران اوجش بازگردد. در آن زمان که اوج بازی‌های استراتژیک بود، اگر بازی‌ استراتژیکی عرضه می‌شد و به موفقیت می‌رسید، معمولاً دنباله‌ی آن نیز ساخته می‌شد.

با این حال، امروزه دیگر چندان بدین شکل نیست و استودیوها به جای ساخت عناوین جدید، اقدام به انتشار بسته‌های الحاقی (DLC) بسیار می‌کنند و سعی می‌کنند از این طریق به جای ساخت یک بازی جدید و صرف هزینه بسیار، از طریق DLC درآمد خالص کسب کنند. در این مقاله از استراتژیک کلاب، تعدادی از بازی‌های استراتژیک جذاب و البته خاطره‌انگیز را ذکر کرده‌ایم که سزاوار یک نسخه جدید و دنباله هستند چرا که دیگر قدیمی شده‌اند و توانایی جذب بازیکنان جدید را ندارند. اگرچه ساخت نسخه جدید برای این عناوین ذکر شده بعید به نظر می‌رسد، اما مسلماً غیرممکن نیست.

بازی Rimworld

این بازی استراتژیک شبیه‌سازی فضایی-مستعمره‌نشینی توسط استودیو لودئون (Ludeon) در سال 2018 میلادی منتشر شد و بازیکنان را وارد دنیا و محیطی خصمانه در فضا کرد که باید به نحوی زنده می‌ماندند و شهرک خود را گسترش می‌دادند. این بازی اگرچه از نظر گرافیکی بهترین نیست، اما گیم‌‌‌پلی بسیار پر جزئیاتی دارد و دارای داستان‌سرای خودکار تا بی‌نهایت است. این بازی منبع الهام بازی‌های گوناگون دیگر در همین سبک بوده است و تاکنون بیش از یک میلیون نسخه به فروش رسانده است، طبیعتاً به دلیل تقاضای بالایی که برای این بازی وجود دارد، استودیو می‌تواند ساخت نسخه دوم این عنوان را با گرافیک بهتر و البته گیم‌پلی جذاب‌تر آغاز کند، به خصوص اینکه از عرضه‌ی این عنوان بیش از چهار سال می‌گذرد و رقبای بسیاری نیز پیدا کرده است.

بازی Rise Of Nations

بازی Rise of Nations در سال 2003 میلادی به بهترین بازی سال تبدیل شد و برنده جوایز متعددی شد و به طور کلی، رضایت منقدین و بازیکنان را به دست آورد. کمتر کسی در میان طرفداران سبک استراتژیک زمان واقعی (RTS) پیدا می‌شود که بازی Rise of Nations تجربه کرده باشد، این عنوان نقش بزرگی در دوران نوجوانی بسیاری از ما داشت و همه‌ی ما به قطع ساعت‌ها از زمان خود را صرف این بازی کرده‌ایم، اما اکنون از این بازی بیش از یک دهه گذشته است. این بازی با وجود یک دهه از زمان انتشارش همچنان قابل بازی و جذاب است، اما قطعاً برای جذب بازیکنان جدید و بازگشت به شکوه پیشینش، بهتر است که استودیو سازنده اقدام به ساخت یک نسخه جدید کند و دل طرفداران را شاد کند.

بازی Submarine Titans

بازی استراتژیک به سبک RTS استودیوی Ellipse  یکی از آن بازی‌های خاص با محیطی منحصربه‌فرد است که واقعاً به یک دنباله نیاز دارد. این بازی مملو از وسایل نقلیه فضایی یا شوالیه‌های سوار بر اسب آبی است و یک محیطی منحصربه‌فرد با مبارزاتی خاص به ارمغان آورده است. این بازی در اقیانوس‌های زمین جریان دارد و بشریت به زندگی در اقیانوس‌ها پرداخته است چرا که یک ستاره‌ی دنباله‌دار به این سیاره برخورد کرده و زندگی در خشکی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

این بازی که در سال 2000 منتشر شده است، با نقدهای متفاوتی منتشر شد و تا حدودی موفق به کسب رضایت منتقدین شد. این عنوان یک بازی استراتژیک به سبک RTS نسبتاً فراموش شده به نظر می‌رسد، اما اگر نسخه دوم این بازی با گرافیک به‌روز شده، مکانیسم‌های تازه‌ی اقیانوسی و کلی ویژگی جدید می‌تواند شکوه را به این بازی خاص برگرداند و موفقیتش را تکرار کند.

بازی DEFCON

یکی از بازی‌های خاص در سبک RTS بازی DEFCON است که در سال 2006 میلادی توسط استودیو Introversion Software منتشر شد. این بازی با استفاده از گرافیک خاص برداری (vector graphics) دهه‌ی 1980 میلادی، جنگ هسته‌ای جهانی را به عنوان یک بازی استراتژیک در سبک زمان واقعی به تصویر کشیده و شبیه‌سازی کرده است. بازیکنان با بالاترین امتیاز برنده یک بازی خاص می‌شوند. همچنین این بازیکنان هستند که انتخاب می‌کنند در ابتدای بازی تمام نیروهایشان کجا باشد و سپس با در دسترس بودن حرکات بیشتر، حالات بازی تغییر پیدا می‌کند. این عنوان تحسین بسیاری از منتقدان را زمان انتشار برانگیخت و قطعاً ساخت نسخه جدیدی از آن بازیکنان تازه‌ی بسیاری را جذب می‌کند.

بازی Star Wars Empire At War

این عنوان کلاسیک که در سال 2006 میلادی منتشر شده است، جزو بهترین‌ بازی‌های جهان جنگ ستارگان (Star Wars) به شمار می‌آید که مبارزات فضاپیماها را به صورت سه‌بعدی در سبک استراتژیک زمان واقعی (RTS) به تصویر کشیده است. شما در این بازی می‌توانید نبردهای فضایی و زمینی را در سیارات مختلف در سراسر کهکشان تجربه کنید. در کنار یک کمپین کهکشانی بسیار جذاب، واحدهای قهرمان نیز وجود دارد که شامل شخصیت‌های موردعلاقه‌ی شما در جهان جنگ ستارگان می‌شود. این بازی جزو محبوب‌ترین بازی‌های استراتژیک در دنیای جنگ ستارگان است و جای تعجب است که چرا تاکنون هیچ دنباله‌ای از آن ساخته نشده است. این بازی با وجود اینکه 15 سال از زمان انتشارش می‌گذرد، همچنان کلی بازیکن فعال دارد.

بازی SunAge

این بازی یکی از عناوین خاص و جذاب استودیو Vertex به حساب می‌آید که اولین بار در سال 2007 میلادی عرضه شد. این بازی در زمانی عرضه شد که اکثر بازی‌ها به سمت استفاده از فناوری گرافیکی سه‌بعدی می‌رفتند، اما بازی SunAge دست به یک نوآوری و البته ریسک زد و این بازی را به صورت دوبعدی خلق کرد. گرافیک دوبعدی این عنوان فوق‌العاده و چشم‌نواز است و با محیط بازی جور در می‌آید. داستان بازی در یک دوران پسا آخرالزمانی واقع شده است، جایی که زمین به یک بیابان تبدیل و بشریت ناچار به زندگی در گنبدهای قابل سکونت شده است تا از محیط سخت بیرون در امان بماند.

در این بازی سه فکشن قابل بازی وجود دارد که به ترتیب شامل بقایای بشریت که به عنوان کنفدراسیون شناخته می‌شود، فکشن راک‌زوون (Raak-Zun) که گروه انسان‌های جهش‌یافته‌ای است که در بیابان‌ها رها شدند و در نهایت جهش یافتند و در نهایت فکشن سنتینِل (Sentinel) که شامل ربات‌هایی می‌شود که به خودآگاهی رسیدند و بر علیه خالقشان شده‌اند. بازی Sunage در زمان عرضه آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفت، اما با گذر زمان بازیکنان آن را کشف کردند و متوجه گیم‌پلی جذاب و فوق‌العاده آن شدند.

بازی Grey Goo

این عنوان یک بازی علمی تخیلی با چاشنی ترس است که در آن فناوری نانو به یک نیروی غیرقابل توقف تبدیل شده است و همه چیز را در حین بازتولید خود مصرف می‌کند. بازی Grey Goo یکی از عناوین جذاب استراتژیک است که در سال 2015 عرضه شد و استودیو سازنده آن موفق شد به خوبی آن گیم‌پلی استراتژیک کلاسیک را با یک گیم‌پلی جذاب و امروزی ترکیب و بازی Grey Goo را خلق کند. جریان بازی در فضایی خارج از منظومه شمسی رخ می‌دهد، جایی که چهار فکشن مختلف با یکدیگر در جنگ هستند. داستان بازی بسیار عالی است و هر کسی را جذب می‌کند و همان‌طور که گفته شد گیم‌پلی این عنوان نیز به‌یادماندنی است. توسعه‌دهندگان از این بازی تا سال 2016 پشتیبانی کردند، اما بعد از آن دیگر خبری از آپدیت‌های جدید نشد.

بازی RUSE

بازی R.U.S.E. جزو عناوینی است که در عین سادگی، جذاب و سرگرم‌کننده است. این عنوان استراتژیک در سبک زمان واقعی (RTS) در دوران جنگ جهانی دوم جریان دارد و داستان آن سال‌های پایانی جنگ روایت می‌شود، زمانی که متفقین در حال عقب راندن آلمان نازی بودند و باید از روش‌های فریبکارانه علیه دشمن خود استفاده می‌کردند. این بازی به قدری گیم‌پلی خاصی دارد که تا به امروز منبع الهام بسیاری از بازی‌های جدید بوده است. واحدها در این بازی بی‌شمار هستند. شما باید با ساخت ساختمان‌های نظامی اقدام به سفارش نیرو کنید و سپس با دشمن خود در یک نقشه وسیع درگیر شوید. این عنوان با وجود اینکه در سال 2010 منتشر شده است، اما همچنان گرافیک خوبی دارد. با این حال، به دلیل مشکلاتی از پخش آن جلوگیری شد و این بازی به آن جایگاهی که لایقش بود نرسید.

بازی World In Conflict

کمتر کسی در میان استراتژیک‌بازارن حضور دارد که نام این بازی به گوشش نخورده باشد و یا آن را تجربه نکرده باشد. این عنوان که در سال 2007 میلادی منتشر شد، رضایت بازیکنان و منتقدان برانگیخت و به بهترین بازی استراتژیک در آن سال تبدیل شد. داستان این بازی در یک تاریخ غیرواقعی و در سال 1989 جریان دارد، زمانی که در دنیای بازی، شوروی به اروپای غربی حمله کرده و جنگ جهانی سوم را آغاز کرده است. مکانیسم‌ها و گیم‌پلی این بازی بسیار عالی است و نمونه‌ی آن تا به امروز دیده نشده است. در این بازی امکان سفارش واحدهای منحصربه‌فرد در یک گرافیک سه‌بعدی محشر وجود دارد و می‌تواند ساعت‌ها شما را در جنگ‌های جذابش درگیر کند. این بازی یکی از آن عناوین استراتژیک است که اگرچه جمع‌آوری منابع و ساختمان‌سازی نداشت، اما گیم‌پلی تاکتیکی آن به قدری جذاب بود که به هر جهت رضایت کاربران را به دست آورد.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها