مقاله

10 بازی استراتژیکی که در سال 2023 میلادی 10 ساله می‌شوند

عناوینی که با دیدنشان در این فهرست شوکه خواهید شد

بازی‌های استراتژیک بسیار خاص هستند، به گونه‌ای که کم پیش می‌آید یک بازی استراتژیک منحصربه‌فرد در اثر گذر زمان یا انتشار بازی‌های جدید‌تر جایگزین شود یا به فراموشی سپرده شود. این دسته از بازی‌ها حتی تا همین الان هم جایگزین نشده‌اند و استودیوها در شکست دادن این عناوین خاص چندان موفق نبوده‌اند. برخی از این بازی‌ها به وضوح عناوین ساده‌ای هستند، اما نوستالژی معمولاً اهرم قوی‌تری است و خیلی بیشتر بازیکنان را جذب می‌کند.

بازی‌های موجود در این فهرست قطعاً شما را به درون خاطرات عمیق و قدیمی‌تان می‌برد و شما را به یاد روزهای قدیمی و شیرینی می‌اندازد که بیشتر ما در دوران نوجوانی‌مان تجربه‌شان کرده‌ایم. در این مقاله از استراتژیک کلاب، به 10 تا از بازی‌های استراتژیک که در سال 2023 ده‌ساله می‌شوند می‌پردازیم.

بازی Plants Vs. Zombies 2

این عنوان یکی از بازی‌های استراتژیک خاطره‌انگیز است که بیشتر ما آن را در تلفن‌های همراهمان تجربه کردیم و روزها را با آن شب کردیم. این بازی قدیمی که همچنان هیچ بازی نتوانسته‌ است موفقیتش را تکرار کند، امسال ده‌ساله می‌شود. این بازی به قدری جذاب و اعتیادآور بود و است که حتی کسانی که گیمر نیستند نیز جذب آن شدند. این عنوان که شامل چندین گیاه جنگنده برای مبارزه با زامبی‌ها می‌شود شاید چالش‌برانگیزترین عنوان این فهرست نباشد، اما قطعاً زیباترین است.

بازی Wargame: AirLand Battle

این بازی در سال 1985 میلادی جریان دارد و شما می‌تواند به عنوان یکی از کشورهای عضو پیام ورشو یا ناتو به بازی بپردازید و در سناریوهای گوناگون مشغول جنگ شوید. در کمیپن بازی نقشه‌های مختلف از بخش‌هایی از جهان وجود دارد که در هر کدام جنگی برقرار است و شما باید در یک حالت نوبتی نیروهای خود را که شامل هواپیما، تانک و نیروی پیاده می‌شود را جابه‌جا کنید. سپس در صورتی که وارد مناطق دشمن شوید، وارد درگیری می‌شود و بازی وارد گیم‌پلی زمان واقعی تاکتیکی می‌شود.

یکی از بهترین بخش‌های این بازی این است که می‌توانید ناخواسته با تعیین موقعیت‌ها روی نقشه، نیروهای خود را مستقر کنید یا دشمنان خود را با جنگنده‌های گوناگون از آسمان شکار کنید. اگرچه ارسال جنگنده‌ها در هر زمان نمی‌تواند کار عاقلانه‌ای باشد چرا که حریف شما ممکن است در جایی ضد هوایی پنهان کرده باشد. این بازی استراتژی در زمان واقعی (RTT) پیامدهایی دارد که بسته به تصمیم‌هایی که می‌گیرید روی بازیکنان دیگر تأثیر می‌گذارد، بنابراین بهتر است هر انتخابی که می‌کنید حساب شده باشد.

بازی Command: Modern Air Naval Operations

بازی Command: Modern Air Naval Operations یک عنوان استراتژیک دقیق و پر جزئیات است که ویژگی‌ها و مکانیسم‌های آن با دقت هر چه تمام در زمینه مدیریت جنگ طراحی شده است. این بازی به گونه‌ای پر جزئیات است که ممکن است به کمی دانش جنگی نیاز داشته باشید چرا که باید واحدهای خود و نحوه استفاده از آن‌ها را بشناسید. این بازی را می‌تواند در چهار حالت بازی کرد که همه بسیار عالی هستند. این بازی ممکن است به دلیل حجم اطلاعات زیادی که در خصوص نیروها به شما می‌دهد ترسناک به نظر برسد، اما این بازی قدری جنگ‌های مدرن را خوب شبیه‌سازی کرده است که بازی نکردن آن ظلم به خود محسوب می‌شود.

بازی Rymdkapsel

اجازه ندهید که گرافیک ساده و پیش و پا افتاده‌ی آن شما را فریب دهد. این بازی در عین ظاهر ساده‌اش، یک بازی بسیار سخت و دشوار است که به همین دلیل به بدنامی جالب دست پیدا کرده است. این بازی را باید به عنوان بازی تتریس در فضا تصویر کنید، با این تفاوت که مینیون‌ها نیز در حال حمله هستند و شما قطعاتی را شکاف می‌دهید که به عنوان حمله و دفاع شما عمل می‌کنند. بر خلاف بازی تتریس، شما می‌توانید نوع قطعه‌ای را که قرار است در مکان انتخابی خود قرار دهید را تعیین کنید.

در بازی، می‌توانید از میان راهروها، استخراج‌کننده‌ها، رِاَکتورها، باغ‌ها، آشپزخانه، مجموعه‌ای از سلاح‌ها را انتخاب کنید تا به عنوان قطعات شما برگزیده شوند. قرار دادن صحیح این سلاح‌ها و قطعات برای شناور نگه داشتن ایستگاه فضایی شما ضروری است. خوشبختانه این بازی با وجود اینکه تا پایان سال میلادی جاری دهمین سالگردش را جشن می‌گیرد، همچنان برای دانلود در دسترس است و بسیاری از کاربران همچنان مشغول تجربه آن هستند.

بازی Pikmin 3

این بازی نیز یک عنوان دیگر است که ظاهر غلط‌اندازی دارد و در فضا دنبال می‌شود. با این حال، این بازی نیز گرافیک هنری منحصربه‌فردی دارد و شخصیت‌های قابل بازی و دشمنان را به شیوه جذاب و سرگرم‌کننده‌ای طراحی کرده است. حالت‌های مختلفی برای تجربه بازی Pikmin 3 وجود دارد که هر کدام شامل داستان‌های فرعی، اصلی مأموریت و نبردهای معمولی می‌شود. این بازی به طور کلی به اندازه کافی محتوا دارد و بعید به نظر می‌رسد که شما را خسته کند. این بازی چالشی یا استرس‌زا نیست، اما بیرون انداختن پیکمین‌ها از سر راهتان جذاب است و می‌تواند چندساعتی شما را در کمال آرامش سرگرم کند.

بازی Skulls Of The Shogun

علیرغم تمامی مبارزات شما با زامبی و کشتن آن‌ها، شما باز هم در آن فضای آخرالزمانی و ترسناک آن طنز زیادی پیدا خواهید کرد. در بازی نوستالژیک Skulls Of The Shogun شما در نقش شخصی قرار دارید که قرار بود شوگان باشد، اما پیش از آنکه بتواند آن را به دست بیاورد، به طرز غم‌انگیزی به او خیانت شد. حالا شما وارد چالش جدیدی شده‌اید و باید شایستگی خود برای ورود به زندگی پس از مرگ را ثابت کنید. پس از آن شما وارد جنگ با سیل عظیمی از زامبی‌ها می‌شوید و سپس با پیش رفتن داستان متوجه موضوعاتی می‌شود که شما را شوک زده می‌کنند. این بازی استراتژیک مبتنی بر نوبت یک عنوان کلاسیک به حساب می‌آید که بازی و درک آن ساده است.

بازی Total War: Rome 2

حدس می‌زنم که از دیدن این بازی در این فهرست حسابی شوکه شده باشید، اما حقیقت دارد، این بازی تا پایان سال 2023 میلادی ده‌ساله می‌شود. بازی در دوران روم باستان دنبال می‌شود و تاکنون دی‌ال‌سی‌های متعددی برای آن عرضه شده است که هر کدام بخشی از تاریخ آن روزها را پوشش داده‌اند. در این بازی امپراتوری‌ها و تمدن‌های قدیمی بسیاری مانند اشکانیان وجود دارند که بازیکن این آزادی را دارد که هر کدام را که خواست انتخاب کند و امپراتوری خودش را شکل دهد.

کسانی که تاکنون بازی Total War: Rome 2 را تجربه نکردند و به دنبال یک بازی با امکانات سیاسی و نظامی بسیار هستند، این بازی بهترین انتخابی است که می‌توانند داشته باشند. جذابیت و موفقیت این بازی به گونه‌ای است که اکنون بعد از یک دهه از انتشارش همچنان هزاران نفر در سراسر جهان مشغول تجربه‌اش هستند و کلی ماد برای آن منتشر می‌شود. به پایان رساندن یک کمپین داستانی در این بازی در عین دشوار بودن بسیار رضایت‌بخش است.

بازی Company Of Heroes 2

یکی از چالشی‌ترین و رقابتی‌ترین بازی‌های استراتژیک در سبک زمان واقعی، بازی Company Of Heroes 2 است که تا پایان سال جاری میلادی ده‌ساله می‌شود. این بازی علیرغم انتشار نسخه سوم آن همچنان یکی از پربازیکن‌ترین عناوین این سری و البته یکی از مطرح‌ترین بازی‌های استراتژیک در زمان واقعی رقابتی است که جامعه بازیکنان آنلاین آن بسیار فعال هستند و همچنان کلی بازیکن در حال تجربه و رقابت با یکدیگر هستند. این بازی دارای ساخت‌وساز سربازخانه و تانک سازی است، اما ساخت‌وساز بخش کوچکی از بازی است و اصل گیم‌پلی بازی مربوط به هدایت نیروها و گرفتن مناطق است.

هدایت نیروها در این بازی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که برتری با کسی است که نیروهایش را کمتر به آغوش مرگ می‌فرستد و بهتر آن‌ها را در مواجه با دشمن مدیریت می‌کند. نیرویی که زنده بماند درجه‌اش بالاتر می‌رود و به عبارتی قوی‌تر می‌شود. نقشه‌هایی که نبرد در آن‌ها جریان دارد کوچک است و مسلماً هدایت نیروها کار دشواری خواهد بود و چندان آسان نیست. همچنین بازیکن باید بتواند منابعش را به درستی مدیریت کند و سازه‌ها طوری قرار دهد و بردش را در برابر حریفش تضمین کند.

بازی Democracy 3

بازی دموکراسی 3 با سایر بازی‌هایی که تاکنون دیده‌اید متفاوت است و بنیان نسبتاً ساده‌ای دارد. این بازی صرفاً در مورد استراتژی‌های جنگی و دیگر ویژگی‌های مبارزاتی نیست، بلکه در مورد حفظ کشور در دوران مدرن است. در این بازی شما یک کشور را انتخاب می‌کنید و به عنوان رئیس‌جمهور (یا نخست‌وزیر) بر منصب قدرت می‌نشینید. شما باید تصمیم بگیرید که منابع کشور در کجا صرف شود و چه سیاست‌های اتخاذ شود.

این بازی از طرفی دیگر صرفاً در ایدئولوژی خلاصه نمی‌شود و بیشتر در مورد آزمایش شما در جایگاه یک سیاستمدار تمام‌عیار است. این بازی تقریباً یک عنوان جذاب برای هرکسی است که علاقه‌ به سیاست دارد و می‌خواهد خودش را در عالم سیاست آزمایش کند و به عبارتی تجربه کند که در ذهن یک رهبر بود چگونه است.

بازی Europa Universalis 4

اگر از علاقه‌مندان به تاریخ اروپا هستید، این بازی بهترین بازی‌ در خصوص تاریخ جهان و سیاست‌ها و جنگ‌های آن است که هرکسی می‌تواند تجربه کند. این بازی به شما این امکان را می‌دهد تا تاریخ را آن‌طور که بوده یا آن‌طور که می‌خواهید تجربه کنید، تصمیم با شماست. سری بازی‌های توتال وار در مقابل این بازی از نظر سیاست بسیار ضعیف هستند و این اثباتی بر این است که بازی Europa Universalis 4 بهترین عنوان گرند استراتژی موجود است که سیاست‌های خارجی و درونی یک کشور در قرن 14ام میلادی است.

در این بازی علاوه بر اینکه راه‌های زیاد و متفاوتی برای نگه داشتن سیاست داخلی و انسجام یک کشور وجود دارد، راه‌های زیادی نیز برای تسخیر جهان وجود دارد، اما همان‌طور که گفته شد، در این بازی همه‌چیز جنگ نیست. سیاست‌ها در این بازی مانند زندگی واقعی است، شما باید به آرامی در کشور هدف نفوذ کنید و یا از طریق پیشرفت اقتصادی به یک کشور کلیدی در منطقه تبدیل شوید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها