مقاله

7 تا از بهترین بازی‌های استراتژیک جهان‌باز

فهرستی از بهترین‌های جهان‌باز

دو سبک جهان باز و استراتژی اغلب دو تا از سبک‌هایی هستند که در کنار هم قرار نمی‌گیرند، اما زمانی که یکی می‌شوند، نتایج فوق‌العاده‌ای حاصل می‌شود. در کنار نبردهای استراتژیک و برنامه‌ریزی‌های ترکیبی جذاب، در جهان آزاد بازی نیز چرخ بزنید و شعاع قلمرو و دید خود را گسترش دهید. بازی‌هایی که در این ژانرها قرار می‌گیرند، اغلب به‌طور باورنکردنی جذاب و پرمحتوا هستند.

این دسته از بازی‌های استراتژیکِ جهان باز دارای هزاران مکانیسم و ویژگی هستند که شما را ساعت‌ها درگیر خود نگه می‌دارند، یا حداقل داستان‌های درگیر کننده‌ی بسیاری را در اختیار شما قرار می‌دهند که ماجراجویی‌های خود را ایجاد کنید و پیش بروید. اگر به دنبال یک بازی استراتژیک جهان باز هستید که در آن بتوانید داستان خود را بسازید، در این مقاله از استراتژیک کلاب، تعدادی از بهترین‌ها بدون ترتیب خاصی فهرست شده است که می‌توانید آن‌ها را دانلود و به بازی بپردازید.

بازی RimWorld

بازی RimWorld یک عنوان شبیه‌سازِ مدیریت مستعمره است که ماجراهای آن توسط یک هوش مصنوعی داستان‌نویسِ پیچیده و پیشرفته دنبال می‌شوند. شما در این بازی مدیریت یک گروه مستعمره‌نشینان را بر عهده دارید که در یک سیاره ناشناخته، اما مناسب برای زندگی بشر قرار دارند و برای بقا باید تلاش کنند. شما باید پایگاهی بسازید، منابع جمع‌آوری کنید، امید به زنده ماندن و گروه خود را بالا ببرید و از همه مهم‌تر، از مستعمره‌ی خود جلوی تهدیدات گوناگون محافظت کنید.

در بازی RimWorld، این شما هستید که داستان مستعمره‌ی خود را می‌سازید، هر تصمیمی که می‌گیرید، هر باوری که دنبال می‌کنید، سبک بازی شما را عوض می‌کنید و مسیر سیر داستان را تغییر می‌دهد. آیا شما گروهی از صلح‌طلبان طبیعت دوست باقی می‌مانید، یا به یک فرقه‌ی قاتلِ تشنه به خون تبدیل می‌شوید؟ شما در بازی ریم‌ورلد آزاد هستید که هر کاری که می‌خواهید بکنید و هر مسیری که در ذهن دارید را در پیش بگیرید.

بازی Satisfactory

بازی Satisfactory یک عنوان اول‌شخص جهان باز با مدیریت کارخانه است. داستان بازی پس از فرود تصادفی در یک سیاره‌ی بیگانه جریان پیدا می‌کند که در آن شما باید با استفاده از دانش و منابع در دسترس خود، یک کارخانه‌ی عظیم ایجاد کنید که همه‌چیز را بتوان در آن به‌صورت خودکار تولید کرد، از پالایش سنگ‌های معادن گرفته تا ساخت ماشین‌های پیچیده.

علاوه بر ساخت یک کارخانه‌ی عظیم، شما باید سیاره را کاوش کنید تا منابع و موارد جدیدی را پیدا کنید که به توسعه‌ی پایگاه و کارخانه‌ی شما کمک می‌کند. قبل از شروع کاوش در سیاره، باید مطمئن شوید که به‌اندازه کافی در برابر خطرات مختلف موجود در این سیاره مسلح هستید. این بازی به‌طورکلی ترکیبی رضایت‌بخش و عالی از استراتژی، اکتشاف و مبارزه است که می‌تواند برای ساعت‌های پیاپی شما را سرگرم کند.

بازی Kenshi

بازی کنشی یک عنوان نقش‌آفرینی استراتژیک و جهان باز است که مبتنی بر کار گروهی پیش می‌رود. این بازی به شما به معنای واقعی کلمه اجازه می‌دهد که هر کاری که می‌خواهید انجام دهید. کلی ویژگی و مکانیسم مختلف در این بازی وجود دارد که هر یک از آن‌ها آزادی عمل به خصوصی را نحوه مدیریت گروه و شخصیت خود به شما ارائه می‌دهند.

در این بازی، شما از یک شخصیت ضعیف، فقیر، بدبخت و احمق شروع می‌کنید و سپس با سخت‌کوشی و پشتکار فراوان به یک جنگ‌سالار قدرتمند، یک تاجر قدرتمند و یا یک کشاورز فروتن تبدیل می‌شوید، البته اگر در طول این مسیر کشته نشوید! بازی کنشی ممکن است گرافیک خیلی بالایی نداشته باشد، یا رابط کاربری و ویژگی‌های گیج‌کننده باشند، اما این بازی جهان باز به‌قدری خوب و پر جزئیات است که تمام این کمبودها را جبران می‌کند.

بازی Dragon Age: Inquisition

این بازی نسخه سوم سری محبوب Dragon Age است که به روش‌های مختلفی نسبت به نسخه‌های پیشین پیشرفت داشته و گسترش پیدا کرده است؛ مانند نسخه‌های پیشین، این بازی عظیم است، با هزاران مأموریت جانبی برای کشف، معماهایی برای حل و دانشی برای کشف کردن. همچنین شخصی‌سازی کاراکتر در این بازی بسیار بهبودیافته است و به شما این امکان را می‌دهد تا شخصیت خود را طبق میل خود شخصی‌سازی کنید.

گیم‌پلی مبارزه‌ی این بازی ترکیبی از نبردهای اکشن و استراتژی است که در زمان واقعی (Real-Time) انجام می‌شوند. بااین‌حال، شما می‌توانید قبل از آغاز نبرد به تماشای طرح نبرد خود بنشینید و در حالت تاکتیکی بازی برای دادن دستورات مهم مشغول شوید. این بازی علاوه بر مبارزات خوب، دارای شخصیت‌پردازی و داستان فوق‌العاده‌ است.

بازی Factorio

بازی Factorio یک عنوان دوبعدی مدیریت کارخانه‌ی استراتژیک است که شما در یک سیاره بیگانه قرار می‌دهد و شما را عهده‌دار ساخت یک کارخانه‌ی خودکار می‌کند. بااین‌حال، به‌سرعت خواهید فهمید که شما در این سیاره تنها نیستید و برای زنده ماندن در برابر حملات مداوم بیگانگان حشره مانند باید از خود دفاع کنید. شما باید منابع را جمع‌آوری کنید، استحکامات دفاعی بسازید، فناوری‌های جدید را بازکنید و کارخانه خود را توسعه دهید.

در این بازی تقریباً هر کاری را می‌توان به یک دستگاه تخصصی واگذار کرد که برای شما آن کار را به‌طور خودکار انجام می‌دهد. این بازی به شما این آزادی عمل را داده است که اهداف خود را برای توسعه کارخانه‌ی خود تعیین کنید. شما می‌توانید همه‌ی موجودات بیگانه را نابود کنید، کارخانه خود را در حضور آن‌ها و زیست‌بوم آنجا گسترش دهید و یا یک موشک پرتاب کنید و بازی را به پایان برسانید، انتخاب با شماست.

بازی Mount And Blade 2: Bannerlord

بازی Mount and Blade 2: Bannerlord یک عنوان نقش‌آفرینی اکشن/استراتژیک است که در دوران قرون‌وسطی جریان دارد. پس از ایجاد شخصیت خود، می‌توانید دنیای بازی را کاوش کنید، سرمایه جمع‌آوری کنید و ارتش خود را به یک نیروی قدرتمند تبدیل کنید. رویارویی‌های رزمی بازی در مقیاس بزرگ جریان دارند و شما را به عنوان فرمانده وارد میدان نبرد می‌کند و شما در حین نبرد می‌توانید دستورات جدید را به نیروهای خود منتقل کنید و به سمت پیروزی پیش بروید.

مبارزات این بازی شامل نبردهای وسیعی بین ارتش‌ها و درگیری‌های کوچک‌تر بین افراد تقسیم می‌شود و هر دو را در بر دارد. این بازی یک عنوان جهان باز به حساب می‌آید که شما در آن می‌توانید ارتش خود را هدایت کنید، امپراتوری خودتان را بنا کنید و یا خادم یک امپراتور بزرگ شوید و در جنگ‌ها به او خدمت کنید یا یک شهر را برای او مدیریت کنید. اینکه به چه سمتی پیش بروید، تسخیر دنیا یا زندگی در دنیای فعلی همه به شما بستگی دارد.

بازی Wartales

بازی Wartales یک عنوان نقش‌آفرینی استراتژیک مبتنی بر بازی گروهی است که در آن باید گروهی از مزدوران را در دنیایی مملو از جنایت و طاعون هدایت کنید. چندین منطقه مختلف برای کاوش وجود دارد که هرکدام دارای داستان و مشکلات خاص خود برای غلبه بر آن هستند.

در حالی که بازی Wartales ممکن است فاقد یک داستان خطی و کلی باشد، اما داستان‌هایی که خودتان در طول سفر خود می‌سازید و کشف می‌کنید بسیار جذاب و معنا‌دار هستند. مزدوران شما ممکن است در نبرد کشته شوند، یا ممکن است با نهایت تلاش و شانس خود را از یک موقعیت خطرناک نجات دهند. این جزئیات باعث می‌شود که به گروه مبارزان خود نزدیک‌تر شوید و روابط بین شما فراتر از یک رابطه‌ی کاری برود.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها