مقاله

10 تا از بهترین بازی‌های علمی تخیلی سبک استراتژیک

ژانر دوست داشتنی علمی تخیلی

ژانر علمی تخیلی (Sci-Fi) همیشه از آن دست ژانرها بوده که به خوبی در سبک استراتژیک می‌درخشید، طوری که انگار این ژانر مختص این سبک از بازی‌ها ایجاد شده است. مسلما عناوین خوش ساخت خوبی در ژانرهایی به غیر از علمی تخیلی ساخته شده‌اند، اما بهتر است که گاهی فراتر از واقعیت پیش برویم و خودمان را در آینده‌ای دور در دنیایی متفاوت تصور کنیم.

توسعه‌دهندگان بازی‌های زیادی در سبک‌های 4X و RTS استراتژیک ساخته‌اند که همه به نوبه خود بهترین بودند و ویژگی‌هایی چون مدیریت مستعمره و نیروهای فضایی متنوع داشتند. با این حال، توسعه‌دهندگانی بودند که آثاری به مراتب خاص‌تر خلق کردند و در کار خود هیچ نقصی نداشتند. در این مقاله از استراتژیک کلاب، تعدادی از همین بازی‌ها فهرست شده‌اند.

10. بازی Age of Wonders: Planetfall

بازی Age of Wonders: Planetfall یکی دیگر از سری بازی‌های معروف و تحسین شده استودیو پارادوکس است که بازیکنان کنترل یکی از شش تمدن موجود در بازی را به دست می‌گیرند. در دنیای این بازی، اتحادیه تحکت حاکمیت انسان‌ها در پی یک رویداد فاجعه بار از هم پاشیده است و به همین دلیل می‌توان گفت که تمدن‌های معرفی شده در این بازی با تمدن‌های چند عنوان پیشین کاملا متفاوت است. هر تمدن دارای مجموعه‌ای از مزایا و ویژگی‌های خاص به خود است.

این بازی به عنوان یک بازی استراتژیک سبک 4X که نوبتی است، از سری معروف تمدن (Civilization) و بازی Alpha Centauri این سری الهام زیادی گرفته است. با این وجود، این بازی همچنان به نوبه خود خاص است و حتی برخی از ویژگی‌های سری بازی‌های تمدن را بهتر و منحصر به فردتر از آن‌ها پیاده کرده است. ویژگی‌های این بازی به طور کلی بسیار عالی است و پیشرفت و بازی در آن مانند یک سفر واقعی در اعماق فضا است.

9. بازی Endless Space 2

نسخه دوم سری Endless Space نه تنها یک تجربه کاملا جدید به طرفداران این سری هدیه می‎‌دهد، بلکه هر ویژگی که نسخه اول این سری داشته را به بهترین شکل ممکن در خود جای داده است. گیم‌پلی نوبتی 4X بازی مناسب دنیای وسیع و جالبی است که توسعه‌دهندگان این عنوان به وجود آورده‌اند. داستان بازی به طور خلاصه در کهکشانی روایت می‌شود که روزگاری، تحت سلطه نژادی بود که با نام بی‌پایان شناخته می‌شدند.

این بازی دارای دوازده جناح قابل بازی است که شما می‌توانید هر کدام که خواستید را انتخاب و به سوی شکوه رهبری کنید. مانند اغلب بازی‌های سبک 4X، بروز بودن فناوری (Research) جناح شما بسیار حیاتی است و اگر از این نظر نسبت به رقبای خود عقب بمانید، به سرعت شکست خواهید خورد. علاوه بر این، این بازی دارای یک سیستم سیاسی و دیپلماسی پیچیده است که شما را در طول بازی حسابی سرگرم خواهد کرد.

8. بازی Homeworld 2

این عنوان شاید قدیمی‌ترین بازی این فهرست باشد چرا که 21 سال از انتشارش می‌گذرد و کم کم می‌توان گفت که دیگر توان رقابت با بازی‌های امروزی را از نظر گرافیکی ندارد. با این حال، این بازی همچنان یکی از بهترین عناوین استراتژیک سبک RTS است که به شما این امکان را می‌دهد منابع را جمع‌آوری کنید، کشتی‌های مختلف بسازید و فناوری خود را گسترش دهید. همه این‌ها برای محافظت از کشتی مادر خود و شکست حریفان استفاده می‌شود.

در این بازی، استفاده درست از نقاط ضعف و قوت کشتی‌ها عامل کلیدی پیروزی شما به حساب می‌آید. اینکه بدانید چه کشتی‌هایی را باید علیه کشتی‌های حریف خود استفاده کنید خود یک عامل مهم پیروزی در نبرد به حساب می‌آید. این بازی با داشتن یک خط داستانی جذاب، کمپین عالی و قابلیت آنلاین تا 6 بازیکن، همچنان یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک علمی تخیلی تا به امروز باقی مانده است.

7. بازی Stellaris

استودیو پارادوکس از بهترین استودیوهای بازی‌سازی در زمینه این سبک از بازی‌ها است که شاهکاری به نام Stellaris این موضوع را تائید می‌کند. این بازی به قدری پیچیده و پر از جزئیات است، که در ابتدا همه ممکن است تجربه چندان جذابی نباشد، اما اگر برای آن وقت بگذارید و آن را یاد بگیرید، عاشقش می‌شوید. در این بازی داستان واحدی وجود ندارد و هر بازی که آغاز می‌کنید، داستان منحصر به فرد خود را دارد. در این بازی شما از یک تمدن فضایی شخصی سازی شده شروع می‌کنید و به اکتشاف، تعامل با دیگران و کاوش فضا مشغول می‌شوید.

در این بازی هیچ محدودیتی وجود ندارد، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید تمدن فضایی شما چه نوع حکومتی داشته باشید. آیا می‌خواهید به سمت صلح با فضایی‌ها و پیشرفت فناوری بروید، یا می‌خواهید نژاد خود را نژاد برتر اعلام کنید و با ناوگان جنگی عظیم خود هر کسی که شبیه شما نیست را نابود کنید؟ در این بازی، همه چیز به تصمیمات شما بستگی دارد.

6. بازی Galactic Civilizations IV

بازی Galaxy Civilizations IV نسخه چهارم یکی از سری‌های شناخته شده سبک 4X و نوبتی است که در نوع خود عنوانی خاص به حساب می‌آید. این بازی بر تلاش برای فتح کهکشان تمرکز دارد و بیشتر به دلیل امکانات شخصی‌سازی و جزئیاتی که دارد شناخته شده است. در این بازی ایده‌ها، نگرش‌ها، مذهب و دیگر جزئیات آن همه شبیه به سیستمی است که در عناوین مشهوری چون Crusader Kings یا Europa Universalis وجود دارد.

جنگ در مقیاس بزرگ، دیپلماسی بسیار پر جزئیات و کلی مورد دیگر، همه بر پویا و زنده بودن دنیای بازی افزوده‌اند. البته لازم به ذکر است که این بازی گیم پلی سلیقه‌ای دارد. برخی ممکن است مکانیسم‌های آن را دوست نداشته باشند و در حالی که برخی دیگر، آن را جزو بهترین بازی‌های این سبک بداند.

5. بازی Starcraft II

استودیو بلیزارد اگرچه در چند سال اخیر عملکرد ضعیفی داشته است، اما هیچ‌کس نمی‌تواند عناوین به یاد ماندنی که خلق کرده است را نادیده بگیرد. یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های این استودیو بازی علمی تخیلی سبک استراتژیک StarCraft است که نسخه دوم این سری به آنچنان محبوبیتی دست پیدا کرد که همچنان پس از گذشت چند سال از انتشار آن، توسط میلیون‌ها نفر بازی می‌شود و کلی مسابقات دارد. فارغ از گیم پلی و بخش آنلاین فعال و چالشی، بخش داستانی بازی نیز دارای جذابیت به شدت بالایی است که تا مدت‌ها در یادتان خواهد ماند.

این بازی بخش آنلاین آن به قدری جذابیت دارد و فعال است که بلیزارد تصمیم گرفت آن را رایگان کند و تنها در صورت تمایل بابت بخش داستانی آن از بازیکنان هزینه بگیرد. این بازی به طور کلی جزو عناوین به شدت جذاب و تاریخی است و هر کسی که تاکنون بخش داستانی آن را بازی نکرده باشد، نصف عمرش بر فناست!

4. بازی Star Wars: Empire at War

استاروارز یکی از آن دنیاهای علمی تخیلی جذاب و شناخته شده است که کمتر بازی وجود دارد که توانسته باشد این دنیا را به بهترین شکل ممکن در قالب یک بازی به تصویر بکشد، آن هم در ژانر استراتزیک که برآورده کردن بسیاری از خواسته‌ها و ویژگی‌ها دشوار است. با این حال، بازی Star Wars: Empire at War یکی از موفق‌ترین بازی‌های دنیای استاروارز و سبک استراتژیک است که تا به امروز، هیچ عنوانی مشابه با آن دیده نشده است.

در بخش کمپین بازی می‌توان تنها در نقش دو نیروی Rebel Alliance یا Empire به بازی پرداخت و به رهبری جناح مورد نظر پرداخت. در این بازی شما می‌تواند در فضا و زمین به درگیری با حریف خود بپردازید و تقریبا می‌توان گفت که این بازی یک عنوان کامل استراتژیک است و کاملا به فیلم‌ها پایبند است. این بازی تنها عنوان استراتژیک استاروارز است که می‌تواند درگیری‌های بازی را در چنین مقیاسی به تصویر بکشد. این بازی دارای یک بخش ماد بسیار فعال است و صدها ماد فوق العاده و جذاب برای این بازی منتشر شده است.

3. بازی Sid Meier’s: Alpha Centauri

سری بازی‌های تمدن همیشه در اوج بوده‌اند و تقریبا می‌توان گفت که هر عنوانی که تاکنون از این سری منتشر شده، موفق بوده است. با این حال، در این سری یکی از عناوین به شدت موفق بازی علمی تخیلی Alpha Centauri بوده که در سبک 4X است. در این بازی چند جناح تخیلی وجود دارد و بازی در قرن خیالی 22ام جریان دارد. این بازی اولین بار در سال 1999 منتشر شده است، اما گیم‌پلی اعتیارآور و جذاب آن به قدری خوب است که هنوز پس از گذشت 24 سال از انتشار، توسط بسیاری بازی می‌شود.

این بازی از نظر فنی دنباله‌ای مستقیم از سری تمدن است چرا که شرایط پیروزی در آن دقیقا مانند تمدن است. در این بازی، نژادی که بتواند کل سیاره را تصرف کند و پیروز شود می‌تواند کشتی‌های فضایی خود را برای کشف باقی سیارات منظومه بفرستد. در نتیجه، می‌توان گفت که گیم پلی بازی مشابه و قابل تشخیص باقی می‌ماند، اما دارای برخی ویزگی‌های جدید است. این بازی اگرچه ممکن است با باقی بازی‌های سری تمدن تفاوت آشکاری داشته باشد، اما هنوز هم یکی از بهترین بازی‌های استراتژی علمی تخیلی تمام دوران است.

2. بازی Dyson Sphere Program

قبل از هر چیز باید بگوییم که این بازی ممکن است برای همه جذاب نباشد، اما اطمینان داریم که به همان اندازه افرادی وجود دارند که معتقدند بهتر از این بازی تا حالا نیامده است. گیم پلی این بازی به طور خلاصه به ساخت یک کارخانه بین کهکشانی ختم می‌شود که بازیکن باید در آن به مدیریت دقیق منابع، برنامه‌ریزی کارآمد و درکم کامل مکانیسم‌های پشت صحنه بازی بپردازد.

جذابیت واقعی بازی در مقیاسی است که شما تمام موارد بالا را کنترل می‌کنید. کمتر بازی‌هایی وجود دارد که موفق شده باشند تجربه‌ای ایجاد کنند که در ابتدای کار بسیار کوچک است و سپس مدیریت همه چیز آنقدر گسترده و بزرگ می‌شود که دیگر کم بیاورید. این بازی به طور کلی به صورت ترتیبی است و هر چه جلوتر می‌روید، چالش‌برانگیزتر می‌شود.

1. بازی Sins of a Solar Empire

همانطور که این فهرست نشان می‌دهد، اواسط دهه 2000 میلادی زمان خوبی برای بازی‌های استراتژی علمی تخیلی بود و بازی Sins of a Solar Empire شایسته جایگاه اول بهترین بازی علمی تخیلی این فهرست است. این بازی در سکوت خبری منتشر شد، اما طولی نکشید که منتقدان و طرفداران متوجه کار خارق‌العاده‌ای که توسعه‌دهندگان این بازی انجام داده‌اند، شدند. ترکیبی عجیب از زیرژانرها، این بازی مقیاس یک بازی RTS را می‌گیرد و آن را با سبک 4X ترکیب می‌کند که نتیجه آن چیزی واقعا منحصر به فرد است.

بازیکنان کنترل یکی از سه جناح مختلف را با هدف تسخیر جهان‌های جدید و کاوش در سیستم‌های ستاره‌ای دور به دست می‌گیرند. این بازی دارای منابعی برای جمع‌آوری، دیپلماسی برای هدایت و یک درخت فناوری است که برای هدایت بازیکنان به یک وضعیت پیشرفته‌تر هم از نظر نظامی و هم از نظر فرهنگی طراحی شده است. این بازی تقریباً هیچ نکته منفی ندارد، سیستم‌های ساده و بازی کاملی را ارائه می‌کند که تجربه متفاوتی را در هر مرحله ارائه می‌دهد.

3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها