مقاله

15 نکته برای تجربه یک بازی حرفه‌ای در Europa Universalis 4

با این ترفندها بازی‌ بهتر و حرفه‌ای‌تری داشته باشید

بازی Europa Universalis 4 یک سری استراتژیک محبوب و جذاب از استودیو Paradox Interactive است که دیگر سری بازی‌های استراتژیک محبوب مانند Hearts Of Iron و Crusader Kings را در کارنامه خود دارد. بازی Europa Universalis 4 مشابه با دیگر بازی‌های هم‌سبک خود، مکانیسم‌های منحصر به فرد و داده‌های آماری پیچیده دارد که ممکن است بازیکنان تازه‌وارد و حتی آشنا به محیط این دسته زا بازی‌ها را سردرگم کند. این عنوان بسیار گسترده‌ است و به لطف محیط تاریخی و مکانیسم‌های خوبی که دارد، بازیکن را از خودش خسته نمی‌کند و می‌توان آن را تا ساعت‌ها با کشورهای مختلف بدون لحظه‌ای خستگی تجربه کرد.

در این مقاله از وب‌سایت استراتژیک کلاب، سعی شده است تا نکات و جنبه‌هایی از بازی ذکر شوند که احتمال می‌رود بی‌تغییر باقی می‌مانند و توسط دی‌ال‌سی‌هایی که استودیو سازنده به طور منظم برای این بازی منتشر می‌کند تغییر پیدا نمی‌کنند. همچنین بسیاری از جنبه‌های تازه بازی نیز در این مقاله گنجانده شده است تا بازیکنان بتوانند به بهترین شکل از تجربه خود لذت ببرند و مکانیسم‌های بازی را بهتر درک کنند. پیش از شروع مقاله، شما می‌توانید این بازی را با لینک مستقیم و نیم‌بها از وب‌سایت استراتژیک کلاب دانلود و نصب کنید. همچنین در صورت تمایل برای نصب ماد برای این بازی، می‌توانید از وب‌سایت ماد ما استفاده کنید.

15. جنگ‌های خود را هوشمندانه انتخاب کنید

بسیاری از بازیکنان پس از انتخاب کشورشان، در روزهای اولیه شروع بازی وسوسه می‌شوند تا وقتی که فرصت هست، به یکی از همسایه‌های کوچک و ضعیف خود حمله کند، اما دخت کنید که اتحادها در این بازی خیلی سریع شکل می‌گیرند و یک فاتح مشتاق ممکن است که با یک حمله‌ی حساب‌نشده به یک کشور کوچک، خودش را درگیر جنگی با ابعاد بزرگ و فاجعه‌بار کند. یک بازیکن جاه‌طلب، قبل از آغاز هرگونه جنگی، ابتدا صبر پیشه می‌کند و روابط دیپلماتیک کشورهای هدفش را زیرنظر می‌گیرد. همچنین یک بازیکن خردمند، ابتدا تعداد سربازان کشور حریفش را نیز در نظر می‌گیرد و بر اساس آن حمله می‌کند چرا که برخی جنگ‌های ابتدایی بازی، ارزش متحمل شدن خسارات زیاد را ندارند.

14. از ساخت نیرو بیشتر از محدودیت تعیین شده خودداری کنید

محدودیت نیروی (The Force Limit) در هر کشور تعیین کننده‌ی این است که آن کشور که میزان نیرو می‌تواند ایجاد کند. میزان محدودیت ساخت نیروها را می‌توان از طریق توسعه کل کشور (development) و اعمال اصلاحات اضافی از طریق ایده‌ها (ideas)، ارتقا فناوری (technology) و دیگر موارد بالاتر برد. بازی جلوی شما را برای ساخت بیشتر نیرو را نمی‌گیرد و همین موضوع می‌تواند در ابتدای بازی وسوسه‌برانگیز باشد، اما لازم به ذکر است که اگر بالاتر از حد تعیین شده برای ساخت نیرو، سرباز بسازید، درآمد کشور شما به میزان قابل توجهی کم می‌شود، نیروی انسانی (manpower) شما کاهش پیدا می‌کند و فرسودگی جنگی (war exhaustion) نیروهای شما را افزایش می‌دهد.

یک بازیکن بزرگ باید تلاش کند تا با استفاده از تعداد نیروهای فعلی‌اش به خواسته‌هایش برسد و سعی کند که پله به پله از طریق توسعه کشور و گرفتن ایده‌های مناسب، محدودیت ساخت نیرو را بالاتر ببرد. بهره‌وری از نیروها و حتی اقتصاد در این بازی می‌تواند پیچیده باشد، اما یک عامل کلیدی و با ارزش است که درک آن می‌تواند به بازیکن کمک شایانی کند.

13. درآمد را به حداکثر برسانید

بازی Europa Universalis 4 صرفا یک عنوان در مورد تسخیر قلمروها و چیره شدن بر جهان نیست، بلکه در مورد استفاده از قلمروها تا جداکثر ویژگی‌هایشان است. به عنوان مثال، یک بازیکن تازه‌وارد ممکن است که در هنگام توافق صلح با حریفش، بزرگ‌ترین استان موجود در آن کشور را تصاحب کند که این انتخاب اگرچه ممکن است برای هم‌مرز شدن با سایر کشورها انتخاب خوبی باشد، اما بهترین انتخاب برای به حداکثر رساندن درآمد و اعتبار (prestige) شما نیست. یک بازیکن باتجربه سعی می‌کند تا در قرارداد صلح، مناطقی را تصاحب کند که سیر توسعه بالایی دارند، بندر تجاری مهمی محسوب می‌شوند و یا دارای منبع مهمی مانند طلا است که می‌تواند درآمد کشور را بالا ببرد.

12. به رویدادها (Events) توجه کنید

بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای دیگر خوب می‌دانند که کدام رویدادهای بازی حائز اهمیت هستند و کدام رویدادها را می‌توان نادیده گرفت، اما یک بازیکن تازه‌وارد بهتر است که به رویدادها توجه کند و بداند که کدام رویدادها تاثیرگذار و کدام یک بی‌اهمیت هستند. برای اینکه وقت زیادی را صرف مطالعه رویدادها نکنید، می‌توانید صرفا تبعات رویداد را بررسی کنید. رویدادها معمولا یا یک یا چند گزینه به شما نمایش داده می‌شوند که هر کدام تبعات و تغییرات مثبت و منفی خود را بر کشور شما اعمال می‌کنند. رویدادهایی هستند که اگر انتخاب اشتباهی کنید، روند بازی به کل تغییر می‌کند.

11. تا جای ممکن در هنگام نبرد مدافع باشید

جنگ‌ها در این بازی به هنگامی که میان دو امپراتوری بزرگ و قدرتمند جریان دارد، بسیار مهم و سرنوشت‌ساز هستند و هر نبرد می‌تواند تاریخ‌ساز شود. از این رو، شما به عنوان بازیکن و فرمانده نیروها، باید سعی کنید که نیروهای خود را از نبردهایی که به شکست حتمی ختم می‌شوند دور کنید و تلاش کنید تا نیروهای دشمن را به سمت مناطقی بکشانید که از نظر طبیعی نامطولب هستند یا قلعه نظامی شما در آن قرار دارد. گذرگاه‌های رودخانه‌ای، کوهستان‌ها و از همه مهم‌تر قلعه‌ها، می‌توانند برتری بسیار قابل توجهی به شما در هنگام نبرد بدهند، به شرط اینکه در جایگاه مدافع قرار داشته باشید.

اگر بتوانید در یک نبرد اساسی دشمن خود را شکست دهید، شانس خوبی برای پایان دادن به جنگ با تلفات پایین دارید، اما تمامی این‌ها به شرط این است که شما در این نبردها کسی باشید که در جایگاه دفاع قرار دارد و نه حمله. اگر شما در پشت رودخانه قرار داشته باشید و دشمن را وادار به گذر از رودخانه کنید، برتری می‌گیرید. اگر آن‌ها را وادار کنید تا در کوهستان‌ها به شما حمله کنند، برتری می‌گیرد و در نهایت اگر آن‌ها را وادار کنید تا در قلعه‌ها به شما حمله کنند، برتری می‌گیرید.

10. متحد قوی‌ترین کشورها شوید

در این بازی حتی کوچک‌ و ضعیف‌ترین کشورها هم می‌توانند متحد قوی‌ترین کشورها شوند، اما به سادگی نیست. برای تبدیل شدن به متحد یک کشور قوی، باید استراتژی مناسبی در پیش بگیرید و سعی کنید رضایت کشور قدرتمند موردنظرتان را جلب کنید. متحد قوی بسیار مهم است چرا که یک متحد قوی می‌تواند کوچک‌ترین کشور را هم تا سال‌های سال پایدار نگه دارد. برای به دست آوردن رضایت یک کشور و متحد شدن با آن، باید دشمنان او دشمنان شما باشند و از دوستی با دشمنان او خودداری کنید. همچنین باید هم‌ ایمان آن کشور باشد تا بتوانید به راحتی با او پیمان اتحاد ببندید.

9. نقاظ ضعف و قوت کشور را بشناسید

در بازی مجموعه‌ای از ایده‌ها و فناوری‌های مختلف وجود دارد که هر کدام بسته به کشوری که انتخاب می‌کنید بر دیگری ارجحیت دارد. برای درک یک کشور و نقاط ضعف و قوت آن، بهترین کار این است که در نقش کشور موردنظرتان قرار بگیرید و مناطقی که روی آن‌ها Core دارید را تشخیص دهید. علاوه بر این، هر کشوری متحدان اساسی و مهم خاص به خودش را دارد که دانستن آن به شما کمک شایانی می‌کند. به طور کلی، جریان هر بازی در Europa Universalis 4 متفاوت با دیگری است، اما برخی نکات قابل توجه ثابت باقی می‌مانند، مانند متحدان تاریخی یا نقاط قوت کشورهای خاص. دانستن کشور خود به شما در بازی‌های بعدی کمک می‌کند.

8. اولویت‌بندی گره‌های تجاری

مراکز تجاری، مدخل‌ها و سایر مناطق مهم تجاری در نقشه تجازی بازی برای شما مشخص می‌شود که بررسی این نقشه علاوه بر اینکه به شما در اولویت‌بندی گره‌های تجاری‌تان (Trade Node) کمک شایانی می‌کند، بلکه به هر بازیکن مشتاقی کمک می‌کند تا سرزمین‌های بعدی‌ که باید به آن‌ها حمله کند را برگزیند. مناطق تجاری ممکن است برای یک بازیکن تازه‌وارد بی‌اهمیت به نظر برسد، اما بازیکنان حرفه‌ای خیلی خوب از ارزش مناطق تجاری با خبرند و می‌دانند که کلید پیروزی در بازی، داشتن ثبات در حوزه مالی است.

7. از برانگیختن خشم امپراتوری روم مقدس پرهیز کنید

کشورهای بسیار کوچک زیادی در منطقه امپراتوری روم مقدس وجود دارند که ممکن است بازیکنان تازه‌ وارد آن را یک جای عالی برای کشورگشایی ببینند، اما به دلیل اتحادهای پیچیده و جریمه‌های گسترده تهاجم (aggressive expansion) که بازیکن را محدود می‌کند، این منطقه را به یکی از مناطق خطرناک برای کشورگشایی تبدیل کرده است. در امپراتوری روم مقدس، کشورگشایی آهسته‌ است، اما بازیکن به درک خوبی از اینکه چه زمانی و به کجا حمله کند خواهد رسید، اما واقعیت این است که تبدیل شدن به ابرقدرت به وسیله یک کشور کوچک در امپراتوری روم مقدس بسیار آهسته پیش می‌رود و به نسبت مناطق دیگر پرسرعت و پرسود نیست.

6. نسبت نیروها مهم است

بازی Europa Universalis 4 یکی از بازی‌های بسیار پیچیده است و حتی به عقیده‌ی بسیاری، بازی Europa Universalis 4 پیچیده‌تر از عناوینی چون Hearts Of Iron و Crusader Kings است. نبرد در این بازی دارای نکات مهم و کلیدی است که دانستن و درک آن‌ها برای هر بازیکن تازه‌واردی از اهمیت بالایی برخوردار است. در بازی به نیروهای شما امتیازهای مثبتی نیز داده می‌شود که آن‌ها را نسبت به نیروهای دشمن قوی‌تر می‌کنند، اما نباید فراموش کرد که خطوط تشکیل‌دهنده‌ی ارتش شما هم حاعز اهمیت است.

در کنار مواردی مانند نظم (discipline) و روحیه (moral) که بازیکن باید تمام تلاشش را بکند که در آن‌ها بهترین باشد، خطوط تشکیل‌دهنده‌ی شما مهم هستند. پیاده‌نظام، سواره نظام و توپخانه سه نیرویی هستند که ارتش شما را تشکیل می‌دهند. توپخانه در طول بازی اضافه می‌شود و پیاده‌نظام و سوار در همان ابتدا وجود دارند و می‌توان آن‌ها را به خدمت گرفت. برای مثال، در هنگام نبرد اگر حریف شما خطوط توپخانه در ارتش خود داشته باشد و شما خیر، به احتمال خیلی زیاد نیروهای شما به سرعت نابود خواهند شد. به طور خلاصه، سعی کنید که همراه با پیشرفت فناوری نظامی پیش بروید و سعی کنید که نیروهای مدرنی داشته باشید.

5. بیش از حد کشورگشایی نکنید

از تبعات کشورگشایی بیش از حد، شورشیان هستند که می‌توانند کابوس شما شوند و دستاوردهای جنگی شما در یک فتح موفق را هیچ و پوچ کنند. یک بازیکن ماهر می‌داند که چطور با آن‌ها مقابله کند و جلوی آن‌ها را بگیرد، اما کشورگشایی حساب‌نشده و بیش از اندازه، تنها باعث بی‌ثباتی افسارگسیخته می‌شود که حتی حرفه‌ای‌ترین بازیکنان هم توانایی درست کردن آن را هم ندارند. همچنین کشورگشایی حساب نشده ممکن است به هم‌مرز شدن با یک کشور قدرتمند منجر شود. از طرفی دیگر، برای Core کردن زمین‌های تصرف شده باید Administrative power خرج کنید که اگر زمین‌های تصرفی شما بیش از حد باشند، باعث می‌شود که تا سال‌ها در زمینه فناوری Administrative عقب بمانید.

4. پاور پروجکشن را در بازی به حداکثر برسانید

پاور پروجکشن (Power Projection) در بازی ممکن است که برای یک بازیکن تازه‌وارد چندان مهم به نظر نرسد، اما باید بدانید که یک بازیکن حرفه‌ای برای به حداکثر رساندن آن دست به هر کاری می‌زند چرا که نقش کلیدی در روند بازی دارد. حلمه به رقبا (rivals)، تحقیر کردن (humiliating) آن‌ها و تسخیر مناطق جدید همه باعث افزایش پاور پروجکشن شما می‌شوند. اگر پاور پورجکشن شما بالاتر از 50 باشد، شما برای هر یک از امتیازات پادشاهی که شامل Administrative، Diplomatic و Military می‌شود، یک امتیاز بیشتر دریافت می‌کنید.

در کنار افزایش امتیازات پادشاهی، روحیه ارتش (Army morale)، روحیه ناوگان دریایی، قدرت تجاری و سایر امتیازات مثبت نیست به شما داده می‌شود. یک بازیکن حرفه‌ای سرزمین‌هایی که می‌خواهد آن‌ها را فتج کن انتخاب کند و سرزمین‌هایی که می‌خواهد صرفا تحقیر کند را نیز انتخاب می‌کند. دقت کنید که شما ملزم نیستید که در هر جنگ خود زمینی تسخیر کنید، مواقعی در بازی وجود دارد که حمله و صرفا تحقیر کردن رقیب امتیاز بیشتری دارد تا تسخیر زمین از آن.

3. ائتلاف‌ها مرگبار هستند

ائتلاف چند کشور کوچک همسایه علیه شما ممکن است در ابتدا هیچ یا بی‌اهمیت به نظر برسد، اما دقت کنید که این کشورها هر کدام ارتشی دارند و اگر ارتششان را با هم یکی کنند، می‌توانند به نیروی قدرتمندی علیه سرزمین شما تبدیل شوند. ائتلاف‌ها به طور کلی قدرتمند و مرگبار هستند و مقابله با آن‌ها دشوار است. بازیکنان حرفه‌ای با استراتژی سعی می‌کنند تا با در نظر گرفتن روابط خود با کشورهای مجاور، از تشکیل ائتلاف توسط آن‌ها جلوگیری کند. در این بازی، حتی بی‌اهمیت‌ترین کشورها هم می‌توانند با تشکیل یک ائتلاف، قدرتمندترین امپراتوری‌ها را به زانو در بیاورند.

2. پادشاهان عقب‌مانده خود را بکشید

یک بازیکن تازه‌وارد ممکن است چندان توجهی به اینکه چه کسی پادشاه است نداشته باشند، اما بازیکنان حرفه‌ای با داشتن یک پادشاه باهوش و قدرتمند خرسند می‌شوند و با مردن ناگهانی آن پادشاه در اثر یک رویداد اتفاقی، غمگین، زیرا پس از آن وارث عقب‌مانده‌اش به تخت می‌شیند. در بازی Europa Universalis 4، هر پادشاه یا ملکه دارای امتیازات پادشاهی است، به این معنی که هر کدام بر میزان امتیازات پادشاهی که شامل Administrative، Diplomatic و Military می‌شود اضافه می‌کنند. هر چه امتیازاتی که پادشاه می‌دهد بیشتر باشد، بهتر است و هر چه کمتر باشد، بدتر.

در این بازی، پادشاهان یا ملکه‌های ضعیفی که امتیازات پادشاهی پایینی دارند، می‌توانند به راحتی یک بازیکن را برای دهه‌ها عقب بیندازند و جلوی پیشرفت آن را بگیرند. یک بازیکن حرفه‌ای، باید سعی کند که با استفاده یکسری روش‌های خاص، پادشاه یا وارث احمق خود را به کشتن دهد. برای مثال، شما پادشاه خوبی دارید، اما وارث آن افتضاح است. برای کشتن آن، می‌توانید آن را در نقش ژنرال یکی از ارتش‌های خود قرار دهید. اینکار باعث می‌شود تا احتمال کشته شدن آن وارث نادان در جنگ بالا برود.

1. با یک هدف پیش بروید

اهداف در بازی Europa Universalis 4 هستند و یک بازیکن خوب باید سعی کند تا در این بازی یک اهداف مشخصی برای پیشبرد دیپلماسی یا فتوحات خود داشته باشد. برای مثال، شما ممکن است بخواهید که کشور پروس را تشکیل دهید، یا با لهستان پادشاهی لهستان-لیتوانی را تشکیل دهید. کشورهای تاریخی مشابه دیگری هم وجود دارند که با هر کدام می‌توان یک فرمانروایی شناخته‌ شده یا جالب را تشکیل داد.

3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها