مقاله

12 تا از بهترین بازی‌های استراتژیک در سبک نقش آفرینی

بازی‌های استراتژیک در سبک RPG یک ترکیب‌ شگفت‌انگیز از گیم‌پلی، شخصیت‌ها و داستان را ارائه می‌دهند.

بازی‌های نقش‌آفرینی (RPG) استراتژیک یکی از محبوب‌ترین ژانرها در سبک نقش‌آفرینی محسوب می‌شود که تاکنون بازی‌های گوناگون استراتژیکی در این سبک ساخته شده‌اند. دلایل بسیاری برای محبوبیتشان بین بازیکنان وجود دارد، اما مهم‌ترین آن وجه مشترکی است که هر دو ژانر با یکدیگر دارند: گیم‌پلی عمیق و رضایت‌بخش. دو ویژگی‌ای که تنها با تشکیل گروه خود، ارتقاء شخصیت‌ها و باز کردن توانایی‌های جدید بهتر می‌شود.

بازی‌های نقش‌آفرینی استراتژیک زیادی وجود دارند که ما در این مقاله از استراتژیک کلاب تعدادی از بهترین‌ها در این سبک را پوشش داده‌ایم. این 12 انتخاب بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی استراتژیک بر اساس گیم‌پلی، داستان و تأثیر آن‌ها بر سایر بازی‌ها بوده است.

بازی Wasteland 3

نسخه سوم سری Wasteland دنباله‌ی نسخه دوم آنکه در سال 2014 میلادی عرضه شد محسوب می‌شود. این مجموعه از نظر گیم‌پلی و حال و هوا به نحوی با سری بازی‌هایی همچون Fallout برای یک تجربه‌ی نقش‌آفرینی پسا آخرالزمانی رقابت می‌کند. با این حال، در حالی که سری Fallout در نهایت از مسیر استراتژی خود خارج شد و به سبک اول‌شخص تغییر گیم‌پلی داد، سری بازی‌های Wasteland به همان حالت نقش‌آفرینی استراتژیک وفادار ماندند و بزرگ‌تر و بهتر از قبل عمل کردند.

از داستان گیرا و دیالوگ‌های هوشمندانه گرفته تا محیط جذاب و تاریک آن همه به عالی‌ترین شکل ممکن طراحی شده‌اند. در این بازی تمام پیامدهای انتخاب‌های خود را حس خواهید کرد و اگر به دنبال یک تجربه‌ی نقش‌آفرینی رضایت‌بخش‌تر و چالشی هستید، این بازی بهترین انتخاب شما خواهد بود. تجربه سری Wasteland برای کسانی که از طرفداران دو سری محبوب XCOM و Fallout هستند توصیه می‌شود چرا که از جهاتی، سری Wasteland آن فضای آخرالزمانی را بهتر به تصویر کشیده است.

بازی Expeditions: Rome

یکی از بازی‌های منحصربه‌فرد استراتژیک نوبتی که با سبک نقش‌آفرینی ترکیب شده و به شدت بر اکتشاف و مکانیسم‌های خاص خود متمرکز است، بازی Expeditions: Rome است که توسط Logic Artists ساخته و راه‌اندازی شده است. این استودیو در گذشته دو بازی دیگر با نام انحصاری Expeditions داشت که یکی بر سرزمین آزتک‌ها و اکتشافات اسپانیایی‌ها در قرن 16ام پرداخته و دیگری بر دوران وایکینگ‌ها و اکتشافات آن‌ها. جدیدترین بازی این استودیو Expeditions: Rome است که ما را به دوران جمهوری روم باستان می‌برد.

بازی Expeditions: Rome که بهترین بازی این مجموعه تا به امروز به حساب می‌آید، شخصیت شما را به تصویر می‌کشد که از پایتخت و دسیسه‌های مجلس سنا فرار می‌کند تا در یکی از بسیاری از تئاترهای جنگی روم به شهرت برسد. شما یک گروه کوچک از همراهان را رهبری خواهید کرد، اما همزمان با آن به فرماندهی کل ارتش نیز خواهید رسید. میراث این سری برای اکتشاف در نسخه جدید نیز به خوبی کار شده است، زیرا گروه ویژه خود را در اطراف نقشه هدایت می‌کنید و به مأموریت‌ها می‌روید، همه به عنوان بخشی از برخی از فعالیت‌های سطح بالا در اطراف یک کمپین نظامی جمع شده‌اند. ایجاد اتحاد، جستجو، از بین بردن موانع کلیدی … شما مسئولیت همه این موارد را بر عهده خواهید داشت.

بازی Warhammer 40,000: Mechanicus

این بازی یک عنوان استراتژیک نوبتی تاکتیکال است که از اِلمان‌های نقش‌آفرینی در خود استفاده کرده است و به نوعی یک عنوان استراتژیک نوبتی در سبک نقش‌آفرینی محسوب می‌شود. این بازی که صرفاً بر روی آدپتوس مکانیکوس در دنیای وارهمر چهل هزار تمرکز دارد، شما را در جایگاه رهبری یک گروه کوچک از کشیش-مهندسان و سایکرها قرار می‌دهد که در مقابل نیروهای پلید نکرون‌ها باید به مبارزه بپردازند. این بازی هر چیزی را که از یک عنوان نقش‌آفرینی انتظار دارید در خود دارد و به خوبی هر چه تمام طراحی شده است.

در این بازی، انجام نبردهای تاکتیکی به یک ذهن تیز نیاز دارد. کشیش-مهندسان مانند اسپیس‌مارین‌ها نیستند که از مهارت‌های رزمی برخوردار باشند، اما توانایی جنگیدن را دارند. در این بازی نبردها بیشتر بر استفاده دست از توانایی‌های هر یک از اعضای گروه خود متمرکز است، به خصوص اینکه در این بازی خبری از پوشش و زیرنظر گرفتن حرکات دشمن در کار نیست و باید خیلی دقیق‌تر و زرنگ‌تر بازی کنید.

سری بازی‌های Banner Saga

بازی Banner Saga 3 نسخه سوم این سه‌گانه‌ی جذاب از سری استراتژی‌های نوبتی Banner Saga است که داستان این سری بازی‌ها را سرانجام به پایان می‌‌رساند. نسخه سوم این سری در حالی که به باز کردن گره‌های داستانی و معرفی شخصیت‌های جدید و قدیمی ادامه می‌دهد، به دلیل طراحی جنگی هوشمندانه، مکانیسم ریسک در مقابل پاداش و توانایی تجهیز و ارتقای قهرمانان، به عنوان یک بازی نقش‌آفرینی موفق نیز عمل کرده است. بازیکنان در جایگاه رهبری یک کاروان کوچک حاوی قهرمانان داستان ما قرار دارند که باید اطمینان حاصل کنند که آخرین سکونتگاه انسان‌ها در دامان دشمنان نیفتد.

در حالی که مدیریت کاروان منابع در Banner Saga 3 نسبت به نسخه‌های قبلی خود نقش کوچک‌تری دارد، اما همچنان بخشی از بازی است. آثار کهنی که می‌توانند استفاده شوند، همچنان پاداش‌ها یا توانایی‌های منحصربه‌فردی را به شخصیت‌ها ارائه می‌کنند. در این بازی نقش‌آفرینی احتمال مرگ افراد بسیاری از دسته شما وجود دارد. مکانیسم حمله بازی شما را بین حمله به زره یا فشار به قدرت حریف به تردید می‌اندازد و شما را در شرایطی قرار می‌دهد که تا آخرین لحظه، تصمیم خود را زیر سؤال می‌‌برید.

سری بازی‌های Valkyria Chronicles

بازی Valkyria Chronicles ترکیبی منحصربه‌فرد از نقش‌آفرینی سبک استراتژیک و تیراندازی اول/سوم شخص است که واحدهای شما را قبل از اینکه اسلحه‌اش را بری شلیک به سمت دشمن هدف بگیرید، در فضاهای سه‌بعدی حرکت می‌دهد. در بازی، شما کنترل یک گروه نظامی را در سرزمین خیالی اروپا در دهه 1930 میلادی بر عهده دارید.

گیم‌پلی بازی منحصربه‌فرد بوده و سبک هنری آن در ترکیبی واضح با جنگ جهانی دوم به تصویر کشیده شده است. البته لازم به ذکر است که با وجود اینکه بازی الهام عمیقی از جنگ جهانی دوم گرفته است، اما شخصیت‌های آن شخصیت‌های سبک انیمه هستند و یکسری سیستم‌های جادویی و فانتزی نیز وجود دارند. اگر به دنبال یک بازی نقش‌آفرینی استراتژیک هستید که شبیه هیچ بازی دیگری در این فهرست نباشد، سری بازی‌ها Valkyria Chronicles شما را ناامید نخواهند کرد.

بازی Triangle Strategy

بازی Triangle Strategy یکی دیگر از عناوین استراتژیک نقش‌آفرینی محبوب در میان بازیکنان است که از سبک کلاسیک بازی‌های معروفی چون Final Fantasy Tactics و Tactics Ogre برای ساخت این بازی الهام گرفته و با سبک هنری جدید 2D-HD مدرن سعی کرده است که موفقیت این بازی‌های به‌نام را تکرار کند. اگر به بازی‌های نقش‌آفرینی استراتژیک در این سبک و سیاق علاقه‌مند هستید و می‌خواهید که در زمینه انتخاب داستان و تعیین مسیر آن آزادی داشته باشید، بازی Triangle Strategy کاملاً مناسب شما خواهد بود.

در طول بازی، شما باید انتخاب‌های خاصی داشته باشید که می‌تواند روند داستان را تغییر دهد. چندین پایان برای دستیابی وجود دارد و ده‌ها شخصیت برای اضافه کردن به گروه خود و ارتقاء آن‌ها وجود دارد. بازی Triangle Strategy قابلیت بازی مجدد بالایی دارد و به شما امکان می‌دهد که از گیم پلی استراتژیک به سبک نقش‌آفرینی عمیق آن نهایت لذت را ببرید.

بازی Marvel’s Midnight Suns

در بازی Marvel’s Midnight Suns، شما گروهی از ابرقهرمانان کلاسیک دنیای مارول را گرد هم جمع خواهید کرد و قدرت‌های آن‌ها را با هم ترکیب می‌کنید تا در نبرد‌های استراتژیک خود بتوانید با در دست داشتن ترکیبی از کارت‌های قدرتمند، حریف شرور خود را شکست دهید. هر شخصیت در این بازی دارای کارت منحصربه‌فردی است که می‌توانید آن را جمع‌آوری کنید، ارتقا دهید و در ترکیب خود قرار دهید.

هر برخورد شما با حریف شرور خود به طور تصادفی اتفاق می‌افتد و ممکن است یک ترکیب ثابت شما برای هر نبرد جوابگو نباشد. وقتی شیاطین را شکار نمی‌کنید، می‌توانید با قهرمانان معاشرت کنید و درباره آن‌ها بیشتر بدانید. طرفداران کمیک‌ها و فیلم‌های مارول از بازی Midnight Suns بیشتر از هر شخص دیگری لذت خواهند بود.

بازی Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters

بزرگ‌ترین سلاح امپراتوری بشریت یعنی شوالیه‌های خاکستری را در برابر نیروهای فاسد آشوب در این بازی استراتژیک نقش‌آفرینی به کار بگیرید و آن‌ها در نبردهای وحشتناک و سریع هدایت کنید. این بازی که در دنیای وارهمر چهل هزار دنبال می‌شود، شما را در جایگاه رهبری گروهی از اسپیس‌مارین‌ها قرار می‌دهد که وظیفه دارند به نقشه موذیانه‌ی خدمت گذاران آشوب پایان دهند و جلوی آلوده شدن بخشی از کهکشان را بگیرند. این طاعون کیهانی که سربازان آشوب به دنبال پخش آن هستند به‌قدری خطرناک است که می‌تواند یک کهکشان کامل را خالی از سکنه کند.

در این بازی شما می‌توانید زندگی در هزاره‌ی 41ام که چیزی جز جنگ و آشوب ندارد را تجربه کنید و هدایت شوالیه‌های خاکستری با ایمانِ زره‌پوش را در دست بگیرید. این بازی دارای یک خط داستان جذاب و دنبال‌کننده‌ است که توسط یکی از نویسندگان رمان‌های وارهمر چهل هزار نوشته شده است.

بازی 3 Jagged Alliance

یکی از محبوب‌ترین سری‌ بازی‌های استراتژیکِ نقش‌آفرینی در میان گیمرها، سری بازی‌های Jagged Alliance که اخیراً قسمت سوم آن یعنی Jagged Alliance 3 منتشر شده که تمجید و رضایت کاربران و منتقدان را به دنبال داشته است. داستان بازی در یک سرزمین خیالی به نام گراند چین دنبال می‌شود، کشوری با منابع طبیعی غنی و سیاست در هرج‌ومرج که زمانی که رئیس‌جمهور منتخب ناپدید می‌شود، یک نیروی شبه‌نظامی معروف به «لژیون» کنترل حومه شهر را به دست می‌گیرد،

در بازی Jagged Alliance 3، از میان گروه عظیمی از مزدوران تعدادی را انتخاب کنید و آن‌ها را بسته به شخصیت، ویژگی‌ها، پیشینه و قابلیت‌های عجیب و منحصربه‌فردشان برگزینید. پس از آن گروه خود را رهبری کنید و به داخل سرزمین گراند چین بروید. از راه انجام مأموریت‌های گوناگون درآمد کسب کنید، گروه خود را رشد دهید و سرنوشت این سرزمین خیالی را تعیین کنید.

بازی Disco Elysium

یکی از تحسین‌شده‌ترین بازی‌های ویدئویی عرضه شده بر روی رایانه‌های شخصی (PC)، بازی Disco Elysium که در جایگاه دوم تحسین‌شده‌ترین و بهترین بازی PC قرار گرفته است. این بازی جزو بهترین عناوین نقش‌آفرینی به شمار می‌رود که اگرچه به اندازه دیگر بازی‌های درون این فهرست از ویژگی‌های بازی‌های استراتژیک در خود استفاده نکرده است، اما کماکان می‌توان آن را در این فهرست گنجاند.

در این نقش‌آفرینی شاهکار، شما در نقش یک کارآگاه قرار دارید و یک شهر کامل برای کاوش و پیدا کردن مسیر خود در اختیار شماست. در این بازی همه چیز وجود دارد، سیستم مهارت منحصربه‌فرد، بازجویی از شخصیت‌های فراموش‌نشدنی، قتل‌ یا گرفتن رشوه و در کل هر چیزی که فکرش را کنید! در این بازی شما یا تبدیل به یک قهرمان می‌شوید، یا یک فاجعه می‌آفرینید و به شرورترین انسان تبدیل می‌شوید؟

بازی Divinity: Original Sin 2

بازی Divinity: Original Sin 2 یکی دیگر از عناوین نقش‌آفرینی شاهکار است که جزو بازی‌های استراتژیک نقش‌آفرینی به حساب می‌آید که از حالت نوبتی در گیم‌پلی مبارزاتی خود بهره برده است. این بازی دارای دنیای بسیار بزرگی است و تعاملات و داستان در آن به پیچیده‌ترین شکل ممکن پیش می‌رود و شما شخصیت‌های اصلی داستان را می‌بینید که در طول بازی رشد می‌کنند و کامل می‌شوند. شما می‌توانید بین یکی از چندین نژاد، رده و سرگذشت گوناگون یکی از کاراکترها را انتخاب کنید یا شخصیت شخصی‌سازی‌شده‌ی خودتان را بسازید!

داستان بازی را می‌‌توان به طور کامل با یک بازیکن دیگر خارج از شخصیت‌های اصلی بازی کرد، جایی که شما هر کدام شخصیت خود و یکی دیگر از اعضای حزب را کنترل می‌کنید و بین چندین شخصیت قابل اضافه کردن به گروه در طول بازی تعدادی را به دسته خود اضافه می‌کند. بازی Divinity: Original Sin 2 همچنین دارای یک جامعه مودینگ قوی و داستان سفارشی است که محتوای بیشتری را به بازی اضافه می‌کند.

بازی Baldur’s Gate 3

و چه بازی بهتر از برترین بازی منتشر شده بر روی رایانه‌های شخصی (PC)، بازی Baldur’s Gate 3 که به تازگی منتشر شده است، یکی از عناوین تازه در سبک استراتژی نقش‌آفرینی است که مبارزات نوبتی را در یک ترکیب فوق‌العاده با دیگر اِلمان‌ها به بهترین شکل ممکن پیاده کرده است. این بازی نقش‌آفرینی بر پایه‌ی دنیای Dungeons & Dragons است، بازی رومیزی محبوب و معروفی که منبع الهام آثار فانتزی بسیاری بوده است. در این بازی انتخاب‌های شما داستانی از مشارکت و خیانت، بقا و فداکاری و فریب قدرت مطلق را شکل می‌دهد.

گروه خود را جمع کنید و در داستانی پرهیاهو به قلمروهای فراموش شده بازگردید. توانایی‌های اسرارآمیز در درون شما بیدار می‌شوند که از یک انگل ذهنی که در مغز شما کاشته شده است. در برابر تاریکی مقاومت کنید و آن را بر علیه خودش برگردانید. البته شما می‌توانید تاریکی را نیز در آغوش بگیرید و به شر نهایی تبدیل شوید.

5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها