مقاله

بازی‌های استراتژیک سال 2022

پربارترین سال برای سبک استراتژیک؟

بسیاری از دوستداران جدی بازی‌های سبک استراتژیک باور دارند سبک مورد علاقه آن‌ها مورد کم لطفی مخاطبان، کمپانی‌های سازنده و انتشار دهنده بازی‌های ویدئویی قرار می‌گیرد. نه تنها برایمان طبیعی بود که نهایتا سالی دو عنوان بزرگ و باکیفیت معرفی شود، بلکه احتمالا خیلی از ما آن را ایده‌آل هم می‌دانستیم. اما سال 2022 متفاوت خواهد شد. هیجانی وصف ناپذیر در دل‌های ما حاکم است. اخباری که در اواخر سال 2021 میلادی شدت گرفت، در کنار عرضه شدن عنوان بزرگ و البته موفقی مانند Age of Empires IV، دو بازی زیبای Old World و Gates of Hell: Ostfront یا حتی عنوان ضعیف ظاهر شده‌ای مانند Humankind (که شاید با اپدیت‌ها بهبود پیدا کند)، موجب توجه بیشتر حتی آنانی شد که شاید در سال‌های اخیر کمتر به سبک استراتژیک علاقه نشان می‌دادند. در ادامه به معرفی کوتاه عناوینی می‌پردازیم که نسخه کامل یا ناکامل آن‌ها در سال 2022 عرضه خواهد شد.


Total War: WARHAMMER III

حتی اگر طرفدار دنیای WARHAMMER نیستید و آرزوی تولد دوباره نام‌های بزرگ و نوستالژیک مجموعه Total War، مانند Rome ،Empire و Medieval را داشته باشید، نمی‌توانید منکر سر و صدای زیاد نسخه سوم توتال وار وارهمر بشوید. تاکنون وارهمر عنوان بسیار موفق و پولسازی در این مجموعه بوده است و توسعه دهنگان آن امیدوارند که با نسخه سوم کار را تکمیل کنند. سازندگان بازی داستانی هیجانی‌تر از قسمت‌های قبلی را وعده داده‌اند که با نقش آفرینی نژادهای جدید نیز همراه است. پس خیر یا شر را انتخاب کنید و در دنیای عجایب پیروزی نهایی را به دست آورید.


Company of Heroes 3

پس از سال‌ها بلاخره Relic خبر از نسخه جدیدی از بازی پرطرفدار Company of Heroes داد که با وعده‌های زیادی نیز همراه است. بدیهی بود که دوره زمانی بازی همچنان مربوط به جنگ جهانی دوم باشد، اما این بار داستان بازی از شمال آفریقا، مدیترانه و ایتالیا سرچشمه خواهد گرفت. اتمسفر بازی همچنان مانند دو نسخه قبلی بیشتر Arcade است تا رئالیستیک، اما مکانیزم‌ها و پیشرفت‌های گرافیکی خاصی به بازی اضافه می‌شود که حس واقعی‌تری را به بازیکن منتقل کند. برای نمونه اضافه شدن ارتفاع به عنوان یک عامل مهم در شلیک کردن نیروها به یکدیگر، پیچیدگی طبیعی بیشتر در تخریب محیط و بویژه ساختمان‌ها و همچنین جزییات کم‌سابقه در طراحی نیروها موجب ایجاد حس واقعی‌تر و جذاب‌تری در بازیکن خواهد شد. در آغاز تنها سه کشور آلمان نازی، بریتانیا و ایالات متحده به صورت مستقل در بازی وجود خواهند داشت، اما وعده توسعه دهنگان بازی این است که به مرور بازی شمار بسیار زیادی کشور، جبهه و خلاصه محتوا خواهد داشت. پس آماده‌ی یک نبرد هیجان انگیز باشید.


WARNO

پس از عرضه عنوان بسیار خاص و کامیاب Wargame: Red Dragon در سال 2014، سال‌ها بود که خبری از ساخت محصولی جدی درباره جنگ در دنیای پس از جنگ جهانی دوم نبود. گویا دوران جنگ سرد و معاصر ما (نیمه دوم قرن بیستم و قرن پر هیجان بیست‌و‌یکم) جذابیتی برای عرضه کنندگان بازار بازی‌های ویدئویی استراتژیک نداشت. اما حالا نسخه چهارم بازی Wargame با عنوان جدیدی توسط همان شرکت Eugen Systems منتشر خواهد شد. Warno می‌تواند همه افراد علاقه‌مند به رهبری رئالیستیک نیروهای جنگی امروزین را خوشحال کند. جدا از پیشرفت‌های گرافیکی بسیار شگفت‌آور آن، بازی از دستاوردهای مجموعه Steel Division بهره می‌برد تا جذاب‌تر از گذشته ظاهر شود. در سال 1989 جنگ سرد تبدیل به جنگ جهانی سوم می‌شود، شما باید یکی از کشورهای بلوک شرق یا غرب را انتخاب کنید و با استفاده از نیروهای زمینی و هوایی، در قالب لشگرهای واقعی، بر دشمنان خود پیروز شوید. توسعه دهندگان گفته‌اند که بزرگ‌ترین بازی آن‌ها از نظر حجم محتوا خواهد بود؛ در کنار آن که لشگرهای گوناگونی از کشورهای مختلف به مرور اضافه خواهد شد، حالت داستانی بازی هم گسترش پیدا خواهد کرد. میدان نبرد در این بازی خیره کننده است.


Men of War II

آن‌ها که به جزییات جنگ و رهبری واقع‌گرایانه در یک بازی استراتژیک اهمیت می‌دهند و یا به جنگ جهانی دوم علاقه‌‌ای جدی دارند، حتما مجموعه بازی‌های Men of War را می‌شناسند. آنچه تاکنون تحت عنوان Men of War انتشار پیدا کرده، در واقع ادامه نسخه 2009 محسوب می‌شود. به همین سبب نسخه‌ای که در سال 2022 توسط تیم  Best Way (سازندگان نسخه اول بازی و نه Assault squad که Digitalmindsoft روی آن کار کرد) منتشر خواهد شد، نسخه دوم خواهد بود. باتوجه به اطلاعات و تصاویر منتشر شده و همچنین بازی Men of War: Arena، از نظر گرافیکی با پیشرفت قابل توجهی رو‌به‌رو نخواهیم بود و تنها گیم پلی بازی تغییرات قابل توجهی خواهد کرد. بخش چنده نفره بازی که شاید مورد توجه همه طرفداران این مجموعه است، احتمالا بیشترین تحول را نسبت به نسخه‌های قبلی نشان خواهد داد. همچنین ممکن است بخش داستانی بازی بازگشتی به شیوه روایت نسخه 2009 داشته باشد. اما با گذشت چند ماه از خبر عرضه بازی در سال 2022، ارتباط لازم بین سازندگان بازی و مخاطبان این مجموعه برقرار نشده و روشن نیست که ما با چه بازی‌ای روبه‌رو خواهیم بود. به هر حال تلاش برای ساخت نسخه تازه‌ای از این بازی، بسیاری را هیجان زده خواهد کرد.


Victoria 3

اگر از حکمرانی و مدیریت یک کشور لذت می‌برید و اهل بازی‌های ویدئویی هم هستید، امکان دارد با بازی‌های شرکت Paradox Interactive آشنا نشده باشید؟ شرکت بزرگ Paradox قصد دارد عنوانی را زنده سازد که بسیاری در انتظارش بودند. نسخه سوم ویکتوریا با پررنگ کردن جنبه‌های اقتصادی و سیاسی حکومت کردن در یک کشور و رقابت کردن با دولت‌های دیگر، به سال‌های 1836 تا 1936 می‌پردازد. 100 سالِ پر حادثه برای آنان که می‌‌خواهند جمعیت‌های بزرگ را با استفاده از سلاح یا سیاست زیر یک پرچم نگاه دارند. در این بازی فرهنگ‌‌ها، منابع، علم، صنایع، احزاب، سیاستمداران و تصمیمات کشورتان را تنظیم کنید. بنا بر وعده‌های توسعه دهندگان بازی، بنظر می‌رسد جدا از برخی پیشرفت‌های گرافیکی کوچک، قرار است بازی بیشتر از آنکه جنگی و مربوط به تکان دادن نیروها باشد، اقتصاد و سیاست را مرکز توجه قرار دهد – بیشتر از هر بازی دیگری که تاکنون Paradox منتشر ساخته. حالت چندنفره بازی قرارست حسابی بازیکنان این سبک بازی را خوشنود سازد.


Frostpunk 2

دوست دارید یک رهبر خوب باشید؟ اگر منابع و امکانات به شدت محدود باشد، اصلا می‌توان رهبری خوب بود؟ این کار را چطور انجام می‌دهید؟ به شهروندان خود آسیب می‌زنید؟ به آن‌ها گوش می‌دهید؟ چطور قرار است خود را ناجی مردم یا شرّ ضرور معرفی کنید؟ این‌ها سوال‌هایی است که نسخه دوم Frostpunk پس از موفقیت بسیار درخشان نسخه اول، قرار است دوباره از ما بپرسد. نسخه جدید Frostpunk همچنان شرایطی خیالی را به تصویر می‌کشد که سرما دنیا را فراگرفته و زندگی برای اندک انسان‌هایی که زنده مانده‌اند اصلا آسان نیست. شما نقش رهبری را خواهید داشت که تصمیم می‌گیرد با نفت اجتماعی برای بقای نوع انسان را تشکیل دهد.


Knights of Honor II: Sovereign

اگر به مجموعه بازی‌های Total War علاقه‌ دارید، اما جنبه‌های اقتصادی و سیاسی این بازی‌ها را ضعیف یا پر از کاستی می‌دانید، احتمالا وعده‌های سازندگان بازی Knights of Honor II برایتان بسیار جذاب است. با محقق شدن اهداف بیان شده، ما با بازی‌ شاهکاری رو‌به‌رو خواهیم بود که می‌تواند طرفداران بسیاری را حتی از بازی‌های Europa Universalis و Crusader Kings به خود جذب کند. مدیریت دربار، اقتصاد، مذهب و دیپلماسی خارجی را در گستره یک پادشاهی می‌بینید و در عین حال نیروهای خود را در حالت RTS رهبری خواهید کرد. دوره زمانی بازی مربوط به قرون وسطا است و تمرکز جغرافیایی بازی بر اروپا و گوشه‌هایی از خاوریانه خواهد بود (هرچند شاید آن را توسعه دهند). حالت چند نفره یا آنلاین آن فقط محدود به تجربه نبرد نیست و سازندگان بازی تلاش می‌کنند بیش از دو بازیکن را وارد حالتی کنند که بازیکنان مشغول حکمرانی بر سرزمین خود هستند. پس شاید شاهد ظهور رقیبی جدی برای سازندگان قدیمی این سبک بازی باشیم.


Broken Arrow

چند بازی استراتژیک رئالیستیک درباره شبیه سازی جنگ در قرن بیست و یکم وجود دارد؟ عناوین بسیار کمی پیدا خواهید کرد که بیشتر آن‌ها هم در قالب مجموعه Combat Mission عرضه شدند و از نظر کیفیت ساخت فاصله بسیار زیادی دارند با آنچه باید باشند. بنابراین در سال 2020 بازی Broken Arrow عرضه می‌شود تا ما با عنوانی بزرگ و جدی همراه شویم و دیگر بحثی از وجود خلاء نکنیم. شرکت Steel Balalaika به طور روشنی از تجربیات مجموعه بازی Wargame که کمپانی Eugen Systems عرضه کرده است بهره می‌برد. اما آن‌ها علاقه دارند فراتر بروند و شخصی سازی (Customize) در بازی‌های استراتژیک را وارد مرحله جدیدی کنند. در این بازی شما تنها لشگر یا Battlegroup طراحی نمی‌کنید، بلکه جزئییات مربوط به سربازها، خودروهای زرهی، تانک‌ها و حتی بالگردها و هواپیماها را خودتان مشخص می‌سازید. شما در یک میدان نبرد کامل خواهید بود. در میدان نبرد بسیار بزرگی چتربازها، مهمات و تانک‌های سبک خود را با هواپیما و هلیکوپتر به پشت خط دفاعی دشمن ارسال کنید و با تصرف راه‌های ارتباطی جلوی رسیدن کمک به خطوط دفاعی دشمن را بگیرید. بازی Broken Arrow در شرایطی عرضه خواهد شد که رقیبش Warno مربوط به جنگ در پایان جنگ سرد است، پس این موقعیتی ویژه برای Steel Balalaika است که به قول‌های بزرگ خود عمل کند تا بازی‌اش تبدیل به منحصربفردترین بازی RTS جنگی شود.


Farthest Frontier

اگر به مدیریت منابع و تلاش برای زنده ماندن علاقه دارید این بازی استراتژیک مناسب شما خواهد بود. یک خانواده را تبدیل به یک شهر خواهید کرد. از جمع آوری میوه، شکار و ماهیگیری شروع کنید و تا کشاورزی، تولید، تجارت و ساخت دیوارهای محافظ شهر پیش بروید. به عنوان یک رهبر خوب در فصل‌‌های گوناگون امنیت مردم خود را در برابر تهدیدهای طبیعی، داخلی و خارجی تامین کنید. Farthest Frontier می‌تواند بازی بسیاری پیشرفته‌ای نسبت به بازی Dawn of Man باشد که خود یک شاهکار استراتژیک در سبک City Builder و Colony Sim بود. محتوای بازی بسیار فراتر از انتظار است، تا جایی که به عنوان مثال 50 ساختمان برای ساختن دارید تا نیازهای شهر را برطرف کنید و به پیشرفت امیدوار باشید. از نظر گرافیکی هم می‌توانیم روی سازندگان با استعداد بازی حساب کنیم. پس آماده اندیشیدن به منابع همواره کمیاب باشید.


Manor Lords

تصور کنید یک بازی استراتژیک در سبک City Builder و Colony Sim ساخته شود که شما بتوانید برای داشتن قلمرو و شهرهای بیشتر به مناطق دیگر حمله کنید و نبردها را هم به شکل کامل خودتان رهبری کنید. بنابراین Manor Lords عنوانی خاص خواهد بود. بازی از محتوای بسیار زیادی بهره می‌برد. هر منطقه و جمعیت نیازها، مزیت‌ها و منابع خودش را دارد. طراحی لباس، تجهیزات و عملکرد نیروهای دفاعی یا تهاجمی شما به شکل خاصی در اختیار بازیکن است. فصول مختلف، آفت‌های کشاورزی، کمبود منابع، دشمنان قدرتمند خارجی، بی‌ثباتی و نارضایتی مردم حسابی چالش ایجاد خواهد کرد. همچنین بازی از نظر گرافیکی جذابیت بسیار بالایی دارد. امیدواریم با وجود کمبود چنین اثر خاصی در بین بازی‌های استراتژیک، بازی هرچه زودتر عرضه شود.


Global Conflagration

امکان ندارد خود را طرفدار بازی‌های استراتژیک بدانید اما خاطره‌ای با بازی Command & Conquer: Generals نداشته باشید. البته اینبار نه EA بلکه شرکت کوچکی بنام Midwood قصد دارد نوستالژی مربوط به آن بازی را زنده سازد. منابع جمع کنید، ساختمان و نیرو بسازید و به دشمنان خود رحم نکنید. امیدواریم که سرانجام این بازی مانند Act of Aggression نشود که با وجود همه جذابیت و جلب توجه، خیلی زود با عدم دریافت اپدیت‌های مناسب تبدیل به بازی‌ای مرده شود.


Regiments

فرض کنید بازی‌ای مانند Wargame را که تلاش می‌کند فضای جنگ معاصر را شبیه سازی کند، با بازی‌ای مانند World in Conflict که سعی کرده کمتر رئالیستیک باشد و بجایش بیشتر بر هیجان و سرعت متمرکز شود، ترکیب کنیم. نتیجه چنین وصلتی بازی‌ای خاص خواهد بود بنام Regiments. از نظر زمانی بازی به اواخر دوره جنگ سرد مربوط است و بر اروپا متمرکز می‌شود. شما هنگ‌هایی را برای جنگیدن در حالت داستانی و آنلاین انتخاب میکنید که در آن‌ها نیروهای گوناگونی شامل پیاده نظامِ همراه با نفربر زرهی، تانک‌های سبک و سنگین، توپخانه و هلیکوپتر وجود دارد که توسط نیروی هوایی یا سامانه موشکی پشتیبانی می‌شوند. البته بازی بیشتر بر جنگ‌های زرهی تمرکز دارد و پیاده نظام اهمیت چندانی در آن پیدا نمی‌کند. پس اگر از بازیکنان علاقه‌مند به جنگ‌های مدرن هستید خودتان را آماده کنید. در ضمن، شاید جالب باشد که این بازی را تنها یک نفر می‌سازد و در چنین سطح و کیفیتی شگفت‌آور است.


تلاش من این بود که مهم‌ترین بازی‌های استراتژیکی که در سال 2022 منتشر می‌شوند را به خوانندگان معرفی کنم. قطعا عنوان‌های زیادی ماندند که اشاره‌ای به آن‌‌ها نشد. لطفا اگر عنوان مهمی را می‌شناسید که در لیست بالا نیست، نامش را برایمان در بخش نظرات بنویسید. همچنین اگر علاقه‌مند هستید بازی‌های استراتژیک را حرفه‌ای و آنلاین بازی کنید به دیسکورد IRAN Strategy HQ بپیوندید. امیدواریم که در عمل هم با پربارترین سال بازی‌های استراتژیک روبه‌رو باشیم.

4.1 22 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها