آموزشراهنما و آموزش جامعمقاله

10 نکته برای بازیکنان تازه‌وارد در Company of Heroes 2

10 نکته اساسی که شما را به سمت پیروزی سوق می‌دهند

یکی از پیچیده‌ترین و چالشی‌ترین بازی‌های استراتژیک موجود، بازی Company of Heroes 2 است که در کنار بخش آفلاین و داستانی فوق‌العاده جذاب، یک بخش آنلاین و رقابتی عالی دارد که با وجود Company of Heroes 3، همچنان یکی از شلوغ‌ترین و فعال‌ترین‌ها محسوب می‌شود و حتی به عقیده‌ی بسیاری از بخش آنلاین آن از نسخه سوم بسیار بهتر است. در این مقاله از استراتژیک کلاب، می‌خواهیم به 10 نکته ساده بپردازیم که می‌توانند به بازیکنانی که به تازگی وارد این بازی شده‌اند و می‌خواهند آن را به صورت آنلاین و حتی آفلاین تجربه کنند، کمک شایانی برسانند و بازیکنان را از یک سطح کاملاً تازه‌وارد وارد یک سطح بهتر کنند.

1. فراتر از فقط جنگیدن فکر کنید!

گیم‌پلی در بازی Company of Heroes 2 شامل دولایه مجزا می‌شود: تاکتیک و استراتژی. این دولایه به یکدیگر وابسته هستند و یک بازیکن خوب باید بتواند تعادل را بین این دولایه مجزا برقرار کند تا به موفقیت دلخواهش برسد. بخش تاکتیکی بازی مشخص است، یک میدان نبرد وجود دارد که شما باید نیروهای خود را در موقعیت‌های مناسب قرار دهید، سعی کنید حریف را با مانورهای خوب دور بزنید که این بخش از طریق تجربه و دیدن بازی سایر بازیکنان به خودی خود پیشرفت می‌کند، اما جنبه استراتژیک بازی این‌گونه نیست. مدیریت منابع، توجه به اعداد خرد و دیگر موارد تنها تعدادی از ویژگی‌های جنبه استراتژیک بازی است که شاید بی‌اهمیت به نظر برسد، اما در روند بازی تأثیر بسزایی دارد.

منابع شما به ترتیب شامل نیروی انسانی (Manpower)، مهمات (Munitions) و سوخت (Fuel) می‌شود که اگر در ابتدای مسیر تجربه بازی باشید، به سختی متوجه کارایی هر یک خواهید شد. تمایل طبیعی بیشتر بازیکنان بی‌تجربه و تازه‌وارد به استفاده محتاطانه از منابع و ذخیره بسیار آن است، اما واقعیت این است که بازیکن باید تا جایی که می‌تواند و منابعش به او اجازه می‌دهد واحدهای جدید بسازد، تهاجمی عمل کند، مناطق منبع جدید را تصرف کند و انواع واحدها و استراتژی‌های گوناگون را علیه حریف خود آزمایش کند. همچنین بازیکنان به مرور زمان‌بندی خرید یک واحد منحصربه‌فرد و اینکه منبع مورد نیازشان چه زمانی به آن مقدار می‌رسد را به مرور یاد می‌گیرند.

برای یک بازیکنان مبتدی، کنترل منابع و نیروها به طور همزمان ترسناک به نظر می‌رسد، اما با تمرین زیاد و کسب تجربه در نهایت به یک ترکیب و کنترل خوب برای مدیریت واحدها و منابع به طور همزمان خواهید رسید، به همین دلیل است که یک بازیکن خوب نباید از باختن بترسد.

2. از باخت در مقابل حریف نترسید و پذیرای تجربه جدید باشید

شما قرار است که نبردهای آنلاین بسیاری را در مقابل هزاران بازیکن از سراسر جهان ببازید، اما این لزوماً اتفاق بدی نیست و ربطی به هوش و زرنگی یک فرد ندارد. در این بازی همه چیز حول محور تسلط بر مدیریت منابع و به‌کارگیری تاکتیک‌های جنگی فلج‌کننده‌ می‌چرخد و اینکه شما بتوانید بر این موارد تسلط پیدا کنید، بدانید چه زمانی باید چه فناوری و یا چه نیرویی را بسازید، یک روزه اتفاق نمی‌افتد و باید تجربه کسب کنید. پس فراموش نکنید که شما قرار است بازی‌های زیادی را شکست بخورید، سرافکنده شوید، برای مدتی احساس بی‌کفایتی کنید، اما به یاد داشته باشید که تمام این شکست‌ها به یک تجربه گران‌بها برای شما تبدیل شده‌اند و طولی نمی‌کشد که خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را هم نمی‌کردید، به یک بازیکن حرفه‌ای بدل شده‌اید.

3. موقعیت و ناحیه هدف‌گیری مناسب برای MG ها را یاد بگیر!

در بازی‌ Company of Heroes 2 نیروهای مسلسل‌چی یا به عبارتی MG (Machine Gunner) شما بر خلاف سربازها به صورت خودکار به دنبال هدف نمی‌روند و تنها به سمت یک ناحیه V شکل مشخص دید دارند. ازاین‌رو، خیلی مهم است که یک بازیکن به موقعیت و ناحیه آتش مسلسل‌چی خود اهمیت دهد و سعی کند آن را در موقعیتی قرار دهد که بتواند نیروهای دشمن را به دام بیندازد. سعی کنید که مسلسل‌چی را در یک موقعیت با میدان دید باز قرار دهید. اگر در جلوی مسلسل‌چی شما موانع زیادی قرار داشته باشد، قدرت آتش پایین می‌آید.

بهترین موقعیت برای مسلسل در نزدیکی مناطق باز و وسیع یا در نزدیکی نقاط کور، اما قابل مشاهده برای مسلسل‌چی است. به طور کلی سعی کنید که MG خود را در موقعیتی قرار دهید که کمترین صدمه را می‌بیند، اما بهترین دید را دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که هدف اساسی MG ها، زمین‌گیر کردن نیروهای دشمن و به دام انداختن آن‌ها است. به همین دلیل بهتر است که اهمیت بیشتری به این واحد دهید چرا که در برابر حمله دشمن و وادار به عقب‌نشینی کردن آن‌ها نقش به شدت مهمی دارد.

4. جهنم را به زمین بیاور!

در این بازی شعله‌افکن‌ها (Flamethrowers) به طرز عجیب و البته مضحکی از قدرت بسیار زیادی برخوردارند. اگر گلوله بر روی نیروهای پیاده حریف اثر نکند، آتش می‌کند و می‌تواند نیروهای پیاده حریف را در عرض چند ثانیه بسوزاند. ازاین‌رو، سعی کنید که از شعله‌افکن‌ به نفع خود استفاده کنید، برای مثال یک واحد مهندس بسازید، آن‌ها را به شعله‌افکن مجهز کنید و سپس در یک نفربر قرار دهید، اگر آلمان باشید خود نفربر را می‌توانید به شعله افکن مجهز کنید. با استفاده از یک نفربر مجهز به شعله‌افکن می‌توانید ساختمان‌هایی که دشمن در آن‌ها قرار دارد را بسوزانید یا به نیروهای پیاده دشمن در خارج از ساختمان‌ها حمله کنید، خواهید دید که چه آسیب زیادی به آن‌ها وارد می‌شود.

5. تا می‌توانید تانک بسازید!

تانک‌ها تنها نیروهای موجود در این بازی هستند که به پیچیدگی مدیریت نیروهای پیاده نیستند، اما تاکتیک و نحوه کنترل خاص به خود را دارند. تانک‌ها نسبتاً بادوام‌تر از نیروهای پیاده هستند، کنترل آن‌ها ساده‌تر است و اثربخشی خوبی دارند. همچنین تانک‌ها به طور خودکار با نیروهای پیاده نیز درگیر می‌شوند و می‌توانند بر وادار به عقب‌نشینی کردن نیروهای دشمن نقش قابل توجهی داشته باشند. کنترل تانک‌ها ساده است: روبه‌جلو برانید، از مین‌ها دوری کنید و به تانک‌های حریف حمله‌ور شوید. البته لازم به ذکر است که کنترل تانک اگرچه آسان است، اما یک لحظه غفلت و ناچیز پنداشتن قدرت آتش دشمن می‌توانید تانک‌ شما را در یک لحظه از بین ببرد. مهم است که قدرت دشمن و نیروهای او را در نظر بگیرید و محتاطانه با تانک خود رفتار کنید، آن‌قدر هم ارزان نیست که برای هیچ و پوچ به فنایش دهید!

6. از هات‌کی‌‌ها (Hotkeys) استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین عوامل پیروزی در بازی‌های آنلاین رقابتی، استفاده از کلید‌های ترکیبی یا هات‌کی‌ها است. رساندن سریع دستورات به نیروها به معنی کارایی بیشتر شما است، اینکه شما بتوانید با یک کلیک به مقر خود بروید و نیرو بسازید، با یک کلیک نیروی مورد نظر را فرابخوانید، با یک کلیک به سرعت فرمان عقب‌نشینی بدهید و دیگر موارد، می‌تواند نه تنها سرعت بازی شما را افزایش دهد، بلکه به خودی خود از تلفات شما نیز کم کند. در هنگام درگیری بسیار مهم است که شما بتوانید نیروهای خود را مدیریت کنید، اینکه مجبور شوید در حین نبرد موس را به سمت گزینه عقب‌نشینی ببرید چندان خوب نیست، زیرا نابودی نیروها اغلب تنها در عرض چند ثانیه رخ می‌دهد.

7. مدام بین نیروهای خود چرخ بزنید!

همان‌طور که گفته شد، مهم‌ترین اصل در نبردهای آنلاین سرعت عمل است و سرعت عمل رابطه مستقیمی با میزان تلفات شما دارد. باید به خاطر بسپارید که در بازی‌های آنلاین حریف شما یک انسان مثل شما است و با یک هوش مصنوعی طرف نیستید. ازاین‌رو، باید بدانید که بازیکنان در نبردهای آنلاین از هر فرصتی برای ضربه زدن به شما استفاده می‌کنند و از دست دادن یک واحد سرباز در نبردها چیزی نیست که با از دست رفتنش چیزی عوض نشود. به همین منظور، شما باید به طور منظم بین نیروهای خود چرخ بزنید و موقعیت هر کدام را زیر نظر داشته باشید، بدانید کدام یک درگیر است و کدام یک خیر.

این باعث می‌شود که شما از وضعیت تمامی واحدهای خود خبر داشته باشید و در صورت نیاز به آن‌ها فرمان حمله یا عقب‌نشینی بدهید. همان‌طور که گفته شد، روند بازی می‌تواند تنها در چند ثانیه تغییر کند. اطلاع از وضعیت نیروها مهم‌ترین عامل پیروزی شما می‌تواند باشد. به طور کلی، هر چه تلفات شما کمتر باشد، شانس شما برای پیروزی و غلبه بر دشمن بیشتر است.

8. تجهیزات با ارزش افتاده در میدان نبرد را نادیده نگیر!

میدان نبرد مملو از سلاح‌های مفید، جعبه‌های مهمات و سایر موارد قابل استفاده به‌دردبخور است که اغلب در حین نبرد و از دست نیروهای کشته شده‌ی شما یا حریف می‌افتد. سربازان شما می‌توانند تفنگ‌های سنگین ضدنفر، ضدتانک، شعله افکن و دیگر سلاح‌ها را برداشته و استفاده کنند. ازاین‌رو هر زمان که فرصت برداشتن یک سلاح یا تجهیزات را از روی زمین داشتید درنگ نکنید. در بازی Company of Heroes 2 در نهایت آن کسی پیروز است که بیشترین منابع را دارد، پس چه‌بهتر که تجهیزات را رایگان بردارید و در زمینه منابع جلو بیفتید؟

9. فرار کن!

عقب‌نشینی و فرار کردن به معنای پذیرش شکست یا بزدلی نیست، بلکه بالعکس، می‌تواند بهترین تاکتیکی باشد که یک بازیکن به کار بگیرد. عقب‌نشینی به پیاده‌نظام شما این فرصت را می‌دهد تا زنده بماند، از به دام افتادن جلوگیری کند و نیروهای پیاده یا زرهی دشمن را وسوسه کند که با هدف نابود کردن کامل نیروی پیاده در حال فرار شما به جلو بیایند و در تله‌ی توپ ضدتانک یا مسلسل شما بیفتند. از طرفی دیگر، دشمنی که به تعقیب شما بیفتد دشمنی است که حواسش به دیگر نقاط نبرد نیست و این فرصت خوبی برای نفوذ و دور زدن دشمن برای شما فراهم خواهد کرد. پس هر زمان که نیاز بود عقب‌نشینی کنید و در استفاده از دکمه عقب‌نشینی تردید نداشته بشاید.

10. استراتژی ترکیبی داشته باشید

هیچ نوع واحدی به طور خاص و به تنهایی نمی‌تواند شما را در یک نبرد پیروز کند. اگر می‌خواهید در نبردهای آنلاین و حتی آفلاین به پیروزی برسید، باید سعی کنید که از تمامی نیروهایی که می‌توانید داشته باشید استفاده کنید. نیروهای زرهی، پیاده، توپخانه و دیگر موارد را با یکدیگر ترکیب کنید تا هر یک نقض دیگری را بپوشاند. برای مثال، توپخانه برای نابود کردن مسلسل‌چی‌ها و شعله‌افکن‌های مستقر حریف بسیار مؤثرند. تانک‌ها سریع هستند و می‌توانند به راحتی مسلسل و شعله افکن را نابود کنند، اما در برابر ضد حمله و کمین دشمن آسیب‌پذیر هستند. مهندسان در نبرد ضعیف هستند، اما وسایل دفاع از قلمرو و ایجاد واحدهای جدید را فراهم می‌کنند.

با این 10 نکته شما می‌توانید یک بازی خوب داشته باشید، اگرچه بخش آنلاین Company of Heroes 2 می‌تواند دشوار باشد، اما شما با این نکته‌ها چند پله جلوتر از باقی تازه‌واردان خواهید بود و باقی مواردی که باید بلد باشید را به مرور در اثر تجربه یاد خواهید گرفت. به نظر شما چه نکته‌ی دیگری جای خالی‌اش در این مقاله احساس می‌شود؟ در بخش نظرات دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید.

3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها