آموزشراهنما و آموزش جامعمقاله

آموزش بازی Victoria 3 برای تازه‌کارها

پاسخ به پرسش‌های شما به زبان ساده

این راهنمای مبتدی که برای بازی Victoria 3 تهیه شده به شما هر آنچه لازم است تا در مورد نحوه‌ی شکل‌دهیِ زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی شدن آن بدانید تا تواناییِ لازم برای تشکیل کشوری که در ذهن دارید را بدست آورید، به شما آموزش می‌دهد. بسیاری از سازوکارهای بازی ممکن است از حد توانایی شما فراتر برود اما با نکات بنیادین این آموزش که برای شما تهیه شده، می‌توانید لذت کافی را از تجربه‌ی ویکتوریا 3 ببرید.

اقدام به انجام بازی‌هایی که توسط استودیو پارادوکس اینتراکتیو (Paradox Interactive) منتشر شده‌اند می‌توانند مقداری برای مخاطب گیج‌کننده باشد چرا که آموزش‌های بازی مقدار اندکی از سازوکارها را به شما آموزش می‌دهند در صورتی که صدها نکته‌ی مخفی و حتی بعضا غیر پنهان وجود دارند که شما باید از آن‌ها آگاه باشید تا از بازی لذت ببرید. در این آموزش، نکاتی حیاتی و بعضا ساده را با شما از این بازیِ استراژیک شبیه‌ساز قرن نوزدهمی به اشتراک خواهم گذاشت. سپس می‌توانید این آموزش‌ها را بنا بر موقعیت‌ها و کشورهایی که با آن بازی‌ می‌کنید به کار بگیرید تا موفقیتی که دلخواه شماست را برای کشورتان به ارمغان بیاورید.

شما می‌توانید بازی Victoria 3 را با لینک مستقیم و نیم‌بها از وب‌سایت استراتژیک کلاب دانلود کنید. همچنین مادهایی برای این بازی جذاب منتشر شده است که شما می‌توانید این مادها را از وب‌سایت ماد ما به آدرس ModsClub.ir دانلود و نصب کنید.

بخش‌های نُه‌گانه‌ی این آموزش که به آن‌ها در این آموزش پرداخته خواهد شد:

 • ویکتوریا 3 چیست؟
 • صنعتی شدن
 • بازارها
 • قوای نظامی
 • دیپلماسی
 • سیاست و قوانین
 • بودجه
 • استاندارد زندگی و افراط گرای‌ها
 • بهترین ملت‌ها برای شروع

بازی Victoria 3 در مورد چیست؟

ویکتوریا 3 یک بازی گرند استراتژی است که در قرن 19م جریان دارد که اغلب از این دوره در تاریخ به عنوان دوره‌ی صنعتی شدن و مدرنیزاسیون یاد می‌شود. ملت‌ها در همه‌جا از جوامع رعیت‌محور به مللی مولد و ثروتمندتر تبدیل می‌شوند. گرچه اهداف کشوری که در بازی به دست شما سپرده می‌شود با شماست اما هدف کلی بازی ثروتمندتر شدن، کسب اعتبار و قدرتمندتر شدن است. این بازی به نوعی، تماما در مورد اقتصاد است.

به GDP خود توجه ویژه‌ای داشته باشید – این شاخص نمایان‌گر بخشی از قدرت شماست.

شاخص اصلی برای اندازه‌گیری میزان رشد اقتصادی شما که عامل اصلی در میزان قدرت شماست، توجه به GDP یا تولید ناخالص داخلی است. این شاخص نشان‌دهنده‌ی مجموع کالاهای تولید شده در کشور شما است. هر چه میزان تولید شما بیشتر باشد، تولید ناخالص داخلی نیز افزایش پیدا خواهد کرد که نهایتا منجر به ثروتمندتر شدن شما خواهد شد. افزایش رشد اقتصادی کشور شما در بازی اولویت اصلی در بازی است و یکی از راه‌ها برای رسیدن به این مهم، صنعتی شدن است.

صنعتی شدن

به عصر انقلاب صنعتی خوش آمدید! اگر حتی یک بار هم بازی‌‌های مشابه با Sid Meier’s Civilization VI یا حتی ویکتوریا 2 را تجربه کرده باشید؛ باید به میزان پرطرفدار بودن این عصر اِشراف داشته باشید. هر چقدر که کارخانه‌ی بیشتری بسازید، کالای بیشتری تولید خواهید کرد؛ در نتیجه ثروتمندتر خواهید شد که منجر به افزایش جمعیت کشور شما خواهد شد. هرچه اقتصاد شما پویاتر باشد توانایی شما برای ساخت کارخانه‌های جدید بیشتر خواهد شد و این روند بدین گونه ادامه خواهد یافت.

قاعدتا کشوری با کارخانه‌های پیشرفته برای تولید کاغذ توانایی چاپ کاغذ بیشتری نسبت به کشوری که هنوز از روش‌های قدیمی مثل پرس خمیر کاغذ استفاده می‌کند، دارد. برای ساخت یک کارخانه، از بخش ساختمان‌ها (F3) یا بخش تولیدی (Alt+1) استفاده کنید. در این بخش‌ها شما به صفحه‌ای دسترسی پیدا خواهید کرد که انتخاب شما را برای نوع کارخانه‌ و حتی محل ساخت آن آسان‌تر می‌کنند. در اینجا چند عنصر دیگر هم نقشی حیاتی ایفا می‌کنند:

 • در دسترس بودن مواد اولیه: اگر قصد ساخت یک کارخانه‌ی تولید کاغذ را داشته باشید اما در تولید چوب دچار نواقصی باشید یا مجبور به پرداخت قیمت گزافی برای آن باشید؛ کاخانه‌ی تولید چوب شما به اندازه‌ی لازم سودآور نخواهد بود.
 • در دسترس بودن نیروی کار: آیا در منطقه‌ای که قصد ساخت کارخانه دارید نیروی کار کافی وجود دارد؟ آیا این نیروی کار برای کار در یک کارخانه آموزش دیده است؟ اگر این‌گونه نیست، شما باید دانشگاه‌هایی را قبل از احداث کارخانه ساخته تا نیروی کار مناسب را به دست آورید.
 • زیر ساخت: آیا منطقه‌ای که قصد ساخت کارخانه در آن را دارید گنجایش اندازه‌ها و سازوکارهای لازم را دارد؟
همانطور که می‌بینید، این کارخانه سود ده می‌باشد.

شاید تا به اینجای کار متوجه‌ی این موضوع شده باشید که یک منطقه از کشور شما تنها با اتکا به کارخانه‌ی صنعتی نمی‌تواند به جایگاه مناسبی از لحاظ اقتصادی برسد. باید با توجه به نیازهای منطقه همچون وجود مواد اولیه و نیروی کار، فضای مناسب را مهیا و سپس روی آن منطقه سرمایه‌گذاری کنید. همچنین سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی نیز اهمیت بسزایی دارد. محصولات کشاورزی مانند غلات و شکر بسیار مهم هستند و محصولات دیگری چون چوب و آهن در کارکرد صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال آهن برای صنایع غذایی (Food Industries)، کارگاه‌های ابزارآلات (Tooling Workshops)، کارخانه‌های پولاد سازی (Steel Mills)، ساختمان‌های شهری (General Construction) و حتی کارخانه‌های شیمیایی (Chemical Plants) کاربرد فراوانی دارد. به طور خلاصه، شما به مقدار زیادی آهن نیاز خواهید داشت.

شروع کردن بازی با کشورهایی نظیر سوئد پاداش‌هایی دارد که به شما برتری خواهد داد.
برخی از ایالات بازده کشاورزی بالاتری دارند. حتما به فکر تاسیس مزارعی در آن‌ها باشید.

بازارها

تا اینجا فهمیدیم دسترسی به منابع بسیار مهم است، اما طبق سازوکارهای بازی شما همیشه نمی‌توانید به منابع مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید. هر محصول کشاورزی در هر منطقه‌ای رشد نمی‌کند و یا توانایی تولید شما جوابگوی نیاز کشور نیست. در صورتی که نتوانید مقدار نیاز کشور خود را نسبت به ذخایر غذایی یا دیگر موارد تامین کنید، قیمت آن بالاتر خواهد رفت چرا که بازی از قوانین عرضه و تقاضا پیروی خواهد کرد. اما برای حل این مشکل، بازی بخش‌های بازارها و تجارت را در خود گنجانیده است.

در بخش مارکت (F4) شما دقیقا می‌توانید میزان تولید یک کالا، مقدار و مکان استفاده از آن و قیمتش را نظارت کنید. همچنین در این بخش شما می‌توانید میزان مازاد یا کسری کالای خاصی را مشاهده کنید. در صورت ازدیاد یک محصول، قیمت آن کاهش و در صورت کسری، گران‌تر خواهد شد. اگر تقاضا برای یک کالا زیاد باشد، شما باید به فکر تزریق کالا به بازار باشید. شما می‌توانید در تب نکات برجسته‌ (highlights)، میزان تقاضای کالا را زیر نظر داشته باشید و همچنین از طریق این بخش می‌توانید نحوه‌ی وارد کردن کالا را نیز شاهد باشید.

مکانیسم‌های بازی حتی به شما میزان سود از انجام این اعمال را نشان خواهد داد؛ اینکه چه میزان باید وارد کنید و حتی چه تعداد کاروان برای انجام آن مورد نیاز است. باید وقت صرف کنید تا متوجه‌ی نحوه‌ی کارکرد بازارها در بازی شوید چرا که مهم‌ترین بخش بازی است. کلید اصلی برای رسیدن به یک جامعه‌ی مدرن و صنعتی داشتن یک بازار سالم و پویا است. نگه داشتن و رسیدگی به مسیرهای تجارت نیازمند بوروکراسی (bureaucracy) است، پس در انتخاب شریک تجاری خود وسواس به خرج دهید.

اینطور به نظر می‌رسد که می‌توان با واردات نوشیدنی‌های الکی در اینجا به اقتصاد کمک کرد.

بازارها در مورد کالاها هستند در نتیجه شما باید بتوانید کالاها را در جایی که مورد مصرف واقع می‌شوند برسانید. در بازی، ساختمان‌هایی وجود دارند که موجب افزایش ظرفیت زیرساخت‌های کشور شما می‌شوند:

 • بندرگاه‌ها (Ports) جز حیاتی‌ترین مواردی هستند که در ابتدای بازی با آن‌ها برخورد خواهید داشت. آن‌ها زیرساخت‌هایی را فراهم می‌کنند که برای ساخت ساختمان‌های دیگر و کاروان‌ها که برای واردات کالا استفاده می‌شوند، به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.
 • راه‌آهن (Railways) پس از مدتی در بازی در دسترس قرار می‌گیرد. اگرچه توسعه‌ی راه‌آهن نیازمند بودجه بسیاری است، اما حمل و نقل را به طور قابل توجهی برای شما آسان می‌کنند. این امر غیر از مزایای بسیاری که دارد؛ موجب افزایش تولید شما نیز خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که راه‌آهن به طور پیش‌فرض برای مناطق محصور در خشکی (landlocked) که به دریا دسترسی ندارند، به شما پیشنهاد خواهد شد.
بنادر از اصلی‌ترین زیرساخت‌هایی هستند که می‌توانید بسازید؛ پس در ساخت آن‌ها کوشا باشید.
در نمایه‌ی تکنولوژی خود با استفاده از بخش تولیدات می‌توانید نسبت به تاسیس راه‌آهن اقدام کنید.

قوای نظامی

تجارت یکی از روش‌های بدست آوردن منابعی است که توانایی تولید آن را ندارید تا بازارهای کشور دچار کمبود نشوند، اما راه دیگری نیز وجود دارد: شما می‌توانید از ارتش برای فتح بازارهای خارجی استفاده کنید و آن‌ها را به نفع خود مصادره کنید. در بخش نظامی شما می‌توانید به قدرت ارتشی که در اختیار دارید نظارت داشته باشید.

ارتش شما متشکل از افراد عادی (a standing army)، سربازان وظیفه (levies) و نیروی دریایی (navy) است. برای گسترش نیروی نظامی خود شما یا باید پادگان‌ (barracks) و یا پایگاهایی برای آموزش نیروی دریایی (naval bases) بسازید. هر دو مورد ذکر شده را در بخش ارتش (Alt+4) بیابید. توجه داشته باشید که موارد فوق هزینه‌هایی را شامل می‌شوند که برای پرداخت هزینه‌های آن، به یک اقتصاد قدرتمند نیاز دارید.

هیچوقت قدرت نظامی یک ارتش قرن 19می را دست کم نگیرید.

جنگ‌ها و مبارزات در ویکتوریا 3 با وجود شباهت‌هایی که به بازی Crusader Kings III دارد؛ مقداری با سایر بازی‌های پارادوکس متفاوت است. شما باید فرماندهان ارتش را آماده کنید و به صحنه‌ی نبرد بفرستید. در این بخش مثالی از ایالات‌متحده آمریکا برای شما زده شده است که با مکزیک وارد جنگ می‌شود تا آمریکای جنوب‌غربی مدرن را تصاحب کند.

ایالات متحده دارای چهار منطقه مرکزی (Headquarter) برای فراخواندن فرماندهان نظامی است: نیوانگلند، دیکسی، مید-وست و دشت بزرگ. در بخش نظامی، روی تعیین فرمانده کلیک کرده و منطقه‌ی فرماندهی آن‌ها را انتخاب کنید. نیروهای نظامی که در یک منطقه فعال می کنید، به فرماندهان آن منطقه می‌پیوندند. اگر نیروی نظامی/قشون خود را در نیویورک برپا کنید، فقط به فرمانده‌ای می‌پیوندند که برای منطقه نیوانگلند (شامل ایالت نیویورک) تعیین شده است. شما همچنین می‌توانید با فعال کردن قوای مردمی، اندکی اندازه‌ی ارتش خود را را افزایش دهید.

برخی از ملل تنها یک HQ دارند. اما با گذر زمان و کسب قدرت بیشتر می‌توانید به تعدادشان بیافزایید.
وقتی پادگانی تاسیس می‌کنید، کمک شما به یک منطقه با کمک به یک ارتش برابری می‌کند.

در ابتدا، فرماندهان فقط می‌توانند در حدود 20 واحد منظم و 40 سرباز وظیفه را فرماندهی کنند. با ارتقاء به رتبه بالاتر، آن‌ها می‌توانند سربازان بیشتری را فرماندهی کنند. وقتی فرمانده‌ای را در کنترل یک ارتش قرار دادید، سه گزینه دارند:

 • نیروهای شما می‌توانند در حالت آماده‌ باش قرار بگیرند.
 • به یک جبهه حمله کنند.
 • یا از یک جبهه دفاع کنند.

کاربرد دقیق این گزینه ها فراتر از این راهنما است. به طور کلی، شما باید اطمینان حاصل کنید که هدف استراتژیک را تعیین کرده‌اید تا فرماندهان شما بدانند به کجا بروند. هدف می‌تواند ایالتی باشد که می‌خواهید تسخیر کنید یا پایتخت کشوری که به آن حمله‌ای برق‌آسا کرده‌اید تا معاعده‌ای جهت تسلیم شدنش را به اجرا در بیاورید. می‌توانید با رفتن به بخش نظامی، انتخاب تب نظامی و انتخاب گزینه تعیین هدف استراتژیک این کار را انجام دهید. خوشبختانه کار با نیروهای دریایی ساده‌تر است. در اینجا خبری از سرباز‌های وظیفه نیست، در نتیجه می‌توانید نفس راحتی بکشید. به دست آوردن نیروهای دریایی شما به همان شیوه تعیین فرماندهان کار می‌کند. فرمانده‌ای را در یک ستاد دریایی بگیرید، آن‌ها را ارتقا دهید تا در صورت لزوم کشتی بیشتری را تحت فرمان دربیاورد و حال، به آنها دستور دهید.

دیپلماسی

جنگیدن برای به دست آوردن منافع، در مواردی مفید واقع می‌شود اما چطور باید اعلان جنگ کرد؟ در بخش دیپلماتیک (Alt+3) شما می‌توانید نقشه‌های دیپلماتیک و اقدامات دیپلماتیک را بیابید. عموما اقداماتی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل افزایش یا کاهش سطح روابط می‌شوند، اما نقشه‌ها وجه تهاجمی‌تری دارند. این موارد شامل فتح ایالات، اعمال فشار به دولت‌ها برای تبدیل شدن به یک دست‌نشانده که با اجرایی ساختن موارد این چنین، عملا یک نقشه‌ی دیپلماتیک را اجرایی ساخته‌اید.

همیشه باید آماده‌ی دفاع از حرف‌های خود با پشتوانه‌ی نیروی نظامی خود باشید.

یک نقشه‌ی دیپلماتیک، به پنجره‌ زمانی کوچکی گفته می‌شود که برای شما و کشوری که قصد الحاق کردنش را دارید، زمانی جهت اعلان مراودات تعیین می‌شود. اگر شما در سطح بالاتری به لحاظ قدرت باشید، کشور مقابل احتمالا سعی در دفاع نخواهد داشت و سریعا تسلیم خواهد شد اما این مسئله همیشگی نیست. پس همیشه برای جنگیدن در چنین زمان‌هایی آمادگی لازم را داشته باشید.

سیاست و قانون‌ها

ساخت و ساز، بازارها، جنگ و دیپلماسی راه‌های اصلی جهت رسیدن به مقصودی مطلوب در بازی ویکتوریا 3 هستند. اما جنبه‌های دیگری مانند سیاست و قانون، استاندارد زندگی و کنترل دارایی‌ها نیز وجود دارد که باید به آن‌ها بها دهید. از آنجایی که شما یک کشور را کنترل می‌کنید؛ با سیاست هم سروکار خواهید داشت. در هر کشوری گروه‌هایی خاصِ متمایل به شما وجود دارند که مسیرهای متفاوتی برای رسیدن به موفقیت را برای شما ترسیم خواهند کرد. بعضی از آن‌ها تمایل به صنعتی شدن و دموکراسی دارند در حالی که برخی دیگر محافظه‌کارانه‌تر به دنبال روش‌هایی سنتی‌تر هستند. با تعیین قوانینی صحیح می‌توانید چارچوبی اساسی جهت رسیدن به اهداف شکل داده و در زمان مناسب‌تری به قدرت، ثروت و سعادت برسید. با رفتن به بخش سیاست (F1)، می‌توانید حمایت گروه‌های مختلف از سیاست‌ها و قوانینی که وضع می‌کنید را زیر نظر بگیرید.

موسسات می‌توانند موجبات رخا و سعادت کشور شما را فراهم کنند اما باید در نظر داشته باشید که حدود متناسبی را در نظر بگیرید.
قوانین چارچوب‌های کشور شما هستند که باعث رشد درست و سریع‌تر ملت شما می‌شود.

برخی از قوانین به طرز چشم‌گیری موجب کاهش تناسبات پیشرفت صنعتی کشور شما می‌شود و مدرن شدن را برای کشور شما سخت‌تر می‌کنند. قوانینی مانند بردگی دسترسی شما به نیروی کار را محدود خواهد کرد و به طور کلی، روش‌های اقتصادی سنتی پتانسیل صنعتی شدن کشور را برای شما محدود خواهند کرد. با این وجود در برخی از ملل، گروه‌هایی که طالب قوانینی مانند بردگی هستند بر سایر گروه‌ها چیره می‌شوند. شما می‌توانید از قدرت و اختیارات (Authority) خود برای سرکوب (suppress) یا تقویت (bolster) جناح‌ها استفاده کنید تا کشور را به سمت قوانینی که خود می‌خواهید سوق بدهید.

همچنین قوانینی که سبب سعادت و خرسندی مردم می‌شود، از قوانین اساسی‌ای محسوب می‌شود که باید در سریع‌ترین زمان ممکن به تصویب برسانید. دسترسی مردم به آموزش موجب ایجاد رویه‌ای خواهد شد که نهایتا شما مردمی شاد و با مهارت داشته باشید. با ایجاد مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز نیز، به افزایش جمعیت خود کمک کنید. وقتی این قوانین را وضع می‌کنید، به واسطه‌ی آن‌ها موسساتی ایجاد خواهد شد. این موسسات برای شما مزیت‌هایی قابل ملاحظه‌ای به ارمغان خواهند آورد. به طور مثال در زمینه‌ی آموزش و بهداشت عمومی می‌توانید قوانینی وضع کنید که موجب سلامت و بهداشت فردی بهتر مردم می‌شود. با این حال، احتمال وجود آشوب نیز همواره وجود خواهد داشت. برای ایجاد مسیری صحیح برای گذراندن این چالش‌ها به بروکراسی نیاز خواهید داشت.

بودجه در بازی Victoria 3

ساز و کار بودجه دشوار نیست. پول احتمالا مهم‌ترین تعدیل‌کننده در بازی محسوب می‌شود. با پول بیشتر می‌توانید کارخانه‌ها، مزارع، معادن و راه‌آهن‌های بیشتری بسازید و ارتش بزرگ‌تری را شکل دهید. برای داشتن یک اقتصاد پویا باید سطح مناسبی از مالیات را برای کشور خود تعیین کنید.

کشور سوئد در این تصویر نمایانگر یک اقتصاد پویا می‌باشد.

در بخش بودجه (F2) می‌توانید دقیقا محل ورود و خروج پول را نظارت کنید. اگر دچار کسری شوید می‌توانید مالیات را افزایش دهید، اما مردم شما از این مسئله استقبال نخواهند کرد. شما همچنین می‌توانید بر غلات و دیگر اجناس مالیات بر مصرف قرار دهید که این نحوه‌ی مالیات‌گیری یک منبع درآمد بنیادی و خوب به شما می‌دهد، اما موجب افزایش قیمت در این حوزه‌ها نیز می‌شود پس بهتر است که بر اقلام اساسی مالیات نگذارید.

استاندارد زندگی و افراط‌گرای‌ها

نهایتا، استاندارد زندگی نشان می‌دهد که مردم شما تا چه حدی در رفاه هستند. در بخش جمعیت (F9) می‌توانید میزان درآمد نقدی گروه‌های مختلف مردمی را زیر نظر بگیرد و بر میزان هزینه‌های زندگی آن‌ها دقت لازم را به خرج دهید. طبق یک قانون کلی، اگر مردم شما پول مازاد داشته باشند، استانداردهای زندگی افزایش و اگر دچار کسری شوید، این شاخص کاهش خواهد یافت.

مردم خوشحال، مردمی سود ده هستند.

چند روش برای افزایش استانداردهای زندگی برای مردم شما وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • کالاها را ارزان‌تر کنید: اگر گروهی از مردم شما هزینه‌ی زیادی را صرف یک کالای خاص می‌کنند، سعی کنید تولید آن را افزایش دهید و هزینه‌ی آن را در بازار کاهش دهید.
 • کاهش مالیات: اگر مردم مالیات کمتری پرداخت کنند نتیجتا می‌توانند پول بیشتری را برای رفاه خود هزینه کنند.
 • افزایش درآمد مردم: کارخانه‌هایی سود ده بسازید یا با وضع قوانین مناسب، دستمزد نیروی کار را افزایش دهید.

اگر مردم شما در رفاه زندگی کنند: سطح وفاداری آن‌ها به شما افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر، اگر آن‌ها شاهد کاهش سطح استاندارد زندگی خود باشند، احتمال رادیکال شدن یا افراطی‌گرایی در جامعه را افزایش خواهید داد. هرچه مردم رادیکال‌تر شوند احتمال ایجاد یک جنجال و انقلاب نیز بالاتر می‌رود که به هیچ عنوان برای ادامه‌ی کار ملت شما مفید نیست پس سعی کنید از آن اجتناب کنید.

بهترین ملت‌ها برای شروع در بازی Victoria 3

با این نکات، شما آماده‌ی رویارویی با برخی از پرسش‌ها و موانع سر راه خود در بازی که ممکن است به آن‌ها برخورد کنید را دارید. حال تعدادی از کشورهای مناسب برای شروع در بازی را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • شیلی (Chile): می‌تواند یک تجربه‌ی خوب برای شما باشد چرا که دشمنان کمتری در اطراف شما هستند و منابع طبیعی بسیاری هم در اختیار خواهید داشت که می‌توانید نحوه‌ی مدیریت آن‌ها از این طریق بهتر فرا بگیرید.
 • برزیل (Brazil): برای شما اگر خواهان ارتباط بیشتر با دنیا باشید مناسب است. چرا که بخاطر واقع شدن در آمریکای جنوبی از امنیت نسبی برخوردار است و همچنین بخاطر جنگ‌های ساده، تجربه‌ی نظامی شما در بازی افزایش خواهد یافت.
 • سوئد (Sweden): کشوری مناسب برای شروع در اروپا و ایجاد یک ملت ثروتمند بدون نیاز با درگیری با سایر ملل است.
 • پروس (Prussia): می‌تواند تجربه‌ی چالش‌برانگیزتری برای شما باشد. با اقتصاد و ارتشی گسترده از ابتدای بازی، شما با موانع بسیاری رو به رو خواهید بود و تجارب زیادی برای کسب کردن به شما خواهد داد.
 • ایالات متحده (The United States): در ایجاد یک اقتصاد قدرتمند در بازی شناخته می‌شود. سرزمین‌های بسیاری برای شما برای ساخت و ساز وجود دارد و یک نیم کره‌ برای فتح!
3.8 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
باخبرم کن
باخبر شدن از

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها