دسته بندی بازی های استراتژیک

توجه داشته باشید سبک‌هایی مانند 4X، Artillary و … که از رده خارج شده اند و یا توضیح و پیچیدگی خاصی ندارند در این پست معرفی و بررسی نشده اند.

previous arrow
next arrow
Slider

(Real-Time Strategy (RTS

استراتژی همزمان
در این سبک از بازی‌ها، عمل در بازی به صورت مستمر است و تاخیری در اتفاقات و حرکت نیروها وجود ندارد. بازیکنان باید تصمیمات و اقدامات خود را در محیطی که همیشه در جریان و در تغییر است انجام دهند و انتخاب کنند. معمولا در این سبک از بازی‌ها، بازیکنان باید برای بدست آوردن منابع، ساخت پایگاه، تحقیق و فناوری و تولید نیرو تلاش کنند.
چند بازی موفق در این سبک: Command & Conquer, Stronghold

previous arrow
next arrow
Slider

(Real-Time Tactics (RTT

تاکتیک‌های همزمان
در این سبک، بازی همچنان در یک محیط بدون تاخیر انجام می‌شود. در این سبک شبیه سازی شرایط و نحوه جنگ‌های عملیاتی و تاکتیکی‌های نظامی‌در نظر گرفته می‌شود بنابراین، این گیم پلی می‌تواند هسته اصلی این سبک بازی‌ها باشد. از ویژگی‌های گیم پلی این سبک، اهمیت کمتر منابع و ساختمان‌های نظامی‌و تولیدی و اهمیت بیشتر نیروهای فردی و تمرکز بر تاکتیک‌های پیچیده جنگ است.
چند بازی موفق در این سبک: World In Conflict, Warhammer: Dark Omen

previous arrow
next arrow
Slider

(Turn-Based Strategy (TBS

استراتژی نوبتی
این سبک در واقع مخالف سبک استراتژی همزمان است. معمولا بازیکن در این سبک بازی‌ها، مدتی مشخص شده در اختیار دارد تا حرکت‌های خود را انجام دهد، همچنین حرکت‌ها و فعالیت‌های انجام شده توسط بازیکن دارای محدودیت است و سپس وی مجبور است تا راند را به حریف واگذار کرده تا دشمن حرکت‌های خود را انجام دهد.
چند بازی موفق در این سبک: Civilization, Heroes of Might and Magic, Making History, Advance Wars, Master of Orion and AtWar

previous arrow
next arrow
Slider

(Turn-Based Tactics (TBT

تاکتیک نوبتی
در سبک تاکتیک نوبتی، تمرکز بر میدان‌های جنگ، نبرد‌ها و عملیات‌ها به صورت نوبتی است. در این سبک از بازیکن‌ها انتظار می‌رود تا در نبردها، وظایفی که برای آنها مشخص شده است را انجام دهند. معمولا نیروهایی که به بازیکنان داده می‌شود به صورت انفرادی هستند و هرکدام دارای ویژگی و قدرت‌هایی هستند.
چند بازی موفق در این سبک: سری X-COM, تاکتیک‌های نبرد Final Fantasy, Jagged Alliance و Fire Emblem

previous arrow
next arrow
Slider

Massively Multiplayer Online Real-Time Strategy | MMORTS

بازی آنلاین گسترده چند نفره همزمان
این سبک ترکیبی است از دو سبک استراتژیک واقعی همزمان و آنلاین چند نفره.
بازی‌های این سبک معمولا تحت وب هستند و تعداد زیادی از بازیکنان در یک سرور در حال بازی و نبرد هستند.
در این سبک بازی بازیکنان در نقش رهبر، شاه و یا هر شخصی که قدرت استراتژی و رهبری یک کشور را داشته باشند ظاهر می‌شوند.
بازیکن باید با توجه به منابع در دسترس و اهداف، بازی را به پیش ببرد و برنامه ای متناسب برای پیروزی اماده کند. ساخت ساختمان‌ها، ساخت لشکر و حمله و تصرف همسایگان از جمله این اهداف است.
در این نوع بازی‌ها زمان واقعی بوده و دستورات و برنامه‌ها انجام می‌شوند حتی اگر شما افلاین باشید.
چند بازی موفق در این سبک: Travian, Supremacy 1914 – The World War

previous arrow
next arrow
Slider

Multiplayer Online Battle Arena | MOBA

صحنه نبرد آنلاین چند نفره
از اسم این سبک به خوبی می‌توانید متوجه شوید چه بازی‌هایی را شامل می‌شود. این سبک در اصل زیرشاخه بازی‌های استراتژی همزمان است. در این سبک بازی‌ها، بازیکن کنترل یک کاراکتر را در یکی از دو تیم بدست می‌گیرد و به نبرد مشغول می‌شود. هدف نابودی ساختار و تمام نیروهای تیم حریف است. کاراکتر‌ها و قهرمان‌های بازی معمولا دارای یکسری ویژگی و قدرت‌ها هستند که در طول زمان بازی آنها را بدست می‌آورند و به استراتژی کلی تیم کمک می‌کنند. این سبک که در سال 2010 متولد شده است، در واقع مخلوط سبک‌های نقش آفرینی و بازی‌های استراتژیک همزمان است.
چند بازی موفق در این سبک: Dota 2, League of Legends, Heroes of the Storm, Smite

previous arrow
next arrow
Slider

City Building

ساخت و ساز شهر
در این سبک از بازی‌ها، بازیکن به عنوان یک شهردار و رهبر یک شهر قرار می‌گیرد. بازیکن که از بالا بر شهر خود کنترل دارد، باید به مسائل رفاهی و اقتصادی نظارت داشته باشد. بازیکنان از امکانات ساخت و ساز و مدیریت مالی استفاده می‌کنند و بر اساس فاکتورهای اشاره شده شهر‌ها توسعه می‌یابند.
چند بازی موفق در این سبک: SimCity, Cities XXL, Cities: Skylines

previous arrow
next arrow
Slider

Management

شبیه ساز ساخت و ساز و مدیریت
در این سبک از بازی‌ها، بازیکنان باید به ساخت، توسعه و مدیریت یک مکان، محدوده، منابع و پروژه‌ها مشغول شوند. هدف این بازی‌ها شکست دادن دشمنان نیست، شما باید در این سبک از بازی‌ها قدرت مدیریت خود را نشان دهید و نگذارید تا کسب و کار و یا وظیفه شما شکست بخورد.
از آنجایی که معمولا تمرکز این بازی‌ها بر واقعیت و سیستم‌های مدیریتی واقعی است، این سبک زیر شاخته شبیه سازی (و استراتژیک) دسته بندی شده است.
چند بازی موفق در این سبک: Tycoon Series, Theme Park Series, Farm Manager

previous arrow
next arrow
Slider

Tower Defense

برج دفاعی
این سبک از بازی‌ها معمولا ساده هستند. یک لشکر از هیولا و دشمنان در یک مسیر مشخص شده حرکت می‌کنند و بازیکنان باید با ساخت برج و ساختمان‌های دفاعی جلوی آنها را بگیرند. در اکثر بازی‌های برج دفاعی، ساختمان‌های دفاعی قابلیت‌های مختلفی دارند، مانند مسموم کردن، کند کردن سرعت و یا تضعیف دشمنان. بازیکنان با کشتن دشمنان پول بدست می‌آورند که می‌توانند این پول را برای خرید برج‌های بیشتر و یا ارتقای برج‌های قدیمی‌خود خرج کنند.
چند بازی موفق در این سبک: Plants vs. Zombies, Kingdom Rush

previous arrow
next arrow
Slider

Wargames

این سبک از بازی‌ها بر روی تاکتیک‌ها و استراتژیک‌هایی که بر روی نقشه‌های جنگی پیاده می‌شود تمرکز دارد. همچنین معمولا این بازی‌ها بر تاریخ واقعی و اتفاق‌های واقعی پیاده سازی می‌شوند.
حالت گیم پلی اولیه این بازی تاکتیک است. در این سبک بازیکنان می‌توانند برای یک نبرد برنامه ریزی کنند و یا تصرف یک منطقه را انتخاب کنند.
معمولا بازیکنان ترجیح می‌دهند تا درگیری‌ها را شروع و دنبال کنند و وقت خود را برای برنامه ریزی مصرف نکنند، زیرا برنامه ریزی و پیاده سازی در این بازی‌ها دردسر‌های زیادی به همراه دارد و نیازمند انجام زیادی ماموریت است. تعداد نیروها در این بازی‌ها از هزار شروع شده و به بیش از صدها هزار می‌رسد.
به عبارتی دیگر می‌توانیم این سبک را در دو بخش غربی و شرقی تقسیم کنیم. در غرب، این سبک برای پیاده سازی شبیه سازی‌های جنگ و تاکتیک‌های پیاده شده بر روی نقشه تمرکز دارد. در شرق، این سبک برای پیاده سازی نبرد‌های بزرگ با تعداد بسیار زیادی از دشمن است.
چند بازی موفق در این سبک: Koei’s Nobunaga’s Ambition,  Romance of the Three Kingdoms, Hearts Of Iron IV